Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Gıda Denetimini Kim Hangi Kurumlar Yapar?

Bu yazımızda gıda denetimini kim hangi kurumlar yapar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Gıda denetimi, üretimin insan sağlığına olan zararlarının teşhis edilmesi, engellenmesi ve üretimin sağlıklı olarak yapılabilmesi için vardır. Gıda denetimi sayesinde sağlıklı ürünlerin üretimi gerçekleştirilmektedir.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her şehir ve ilçede müdürlükleri ve birimleri bulunur. Bu kurum ve kuruluşlara bağlı olarak gıda denetimi resmi bir şekilde gerçekleştirilir. Yaptırım gerekiyorsa, envanterdeki formlara göre yaptırımlar uygulanır.

Gıda denetimi, Gıda Denetimi ve Kontrol Hizmetleri görevlileri tarafından gerçekleştirilir. Görevlilere polis, zabıta gibi kolluk kuvvetleri de yardım etmektedir.

Uzman görevliler tarafından yapılan denetimlerde uygun görülmeyen bir durum karşısında olayın derecesine göre yaptırım uygulanır. Gıda denetimi sayesinde üretim, son kullanım, raf ömrü, doğallık gibi ürün özellikleri korunur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sinem dedi ki:

    Gıda denetimini kim yapar araştırırken bu yazıyı buldum gerçekten çok güzel bir açıklama yapmışsınız cümleleriniz çok sade ve anlaşılır olmuş. Güzel bir anlatım olmuş tebrik ederim.

Yorum Yaz