Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Gezi Yazısı Nedir Özellikleri

gezi-yazisiHerhangi sıradan bir kişinin ve genellikle yazarların yurt içinde ya da yurt dışında gezip gördükleri yani seyahat ettikleri mekanlardaki toplumları, şehirleri, yerleri; bu yerlerdeki hayat biçimlerini, adetleri, örfleri, gelenekleri, görenekleri, doğal ve tarihi güzellikleri edebi bir dille kaleme aldıkları yazılara “Gezi yazısı” ya da “Seyahatname” adı verilmektedir.

Gezi yazısı kaleme alan yazar gezdiği yerlerdeki gözlemlerini, inceleme çalışmalarını derleyerek bir araya getirir ve böylece gezi yazısını oluşturur. Okuyucu söz konusu olan gezi yazısını okurken anlatılan yerleri geziyormuş hissi taşır. Çünkü gezi yazılarında gezilen yerlerle ilgili aydınlatıcı, bilgi verici bilgiler de yer almaktadır. Gez yazısının temel amacı ise; geziler mekanların okuyucu kitlesine her yönü ile tanıtımını yapmaktadır.

Gezi Yazısının Özellikleri:

  • Gezi yazısı türünde yazar gezdiği gördüğü yerleri tüm özellikleri ve ayrıntıları ile anlatır.
  • Bu türde gezilen yerlerin öncelikle tarihi, coğrafi, tabii ve sosyal özellikleri belirgin ve ayrıntılı şekilde anlatılmaktadır.
  • Gezi yazılarında gezilen ve görülen yerlerin tarihi, coğrafi, tabii ve sosyal özellikleri ince ayrıntılı bir şekilde edebi bir dille kaleme alınır.
  • Gezi yazılarında söz konusu yerin dili, dini, inanç sistemleri, adetleri, gelenekleri, görenekleri de incelenir ve böylece o yerdeki insanın düşünce yapıları ortaya konulur.
  • Gezi yazısı kaleme alan yazar, gezi yaptığı sırada bir çok mekan görür, bir çok insan ile iletişime geçer ve bu diyalogları hafızasında tutamayacağından dolayı yazar gezi esnasında kısa notlar almaktadır.

Gezi Yazısı Nedir Özellikleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Bizimle Hemen Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. süreyya dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, gezi yazısı özellikleri kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

Yorum Yaz