Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Gerçek Sıcaklık İle İndirgenmiş Sıcaklık Nedir?

Bu yazımızda gerçek sıcaklık ile indirgenmiş sıcaklık nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sıcaklık bir ölçümdür. Birçok birimi bulunur. En sık Celcius kullanılır. Santigrat olarak ölçülür. Sıcaklığı ölçen alet termometredir. Sıcaklık, havadaki ısı enerjisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Sıcaklık ölçümlerinin belli şartları vardır.

Isı, basınç, yükselti, hava akımları sıcaklığı ölçerken etki eden etkenlerdir. Gerçek sıcaklık ve indirgenmiş sıcaklık ölçümleri de doğal ortamlarda yapılmaktadır. Gerçek sıcaklık, basınç, yükselti, hava akımlarına göre değişen sıcaklıktır. Deniz seviyesinden yükseldikçe her 33 metrede bir sıcaklık 1 0C düşer.

Gerçek sıcaklık her zaman vardır. Bu bakımdan sıcaklığın sıfır olması yokluk ifade etmez. Kinetik enerji dağılımının ortalama ölçümü gerçek sıcaklıktır.

İndirgenmiş sıcaklık, sıcaklığı etkileyen faktörlerin stabil olarak normal şartlar altında kabul edilmesidir. Bir bölgenin rakımına bakılmaksızın yükseltisi ihmal edilerek ölçülen standart sıcaklığa indirgenmiş sıcaklık denir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sea boys dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, indirgenmiş ve gerçek sıcaklık farkı kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

  2. çetin dedi ki:

    indirgenmiş sıcaklık=gerçek sıcaklık yükselti/200 ayrıca burası fırından yeni çıkmış lavaş gibi kokuyor.

Yorum Yaz