Genetik Çeşitlilik Nedir Kısaca

Bu yazımızda genetik çeşitlilik nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Genetik çeşitlilik, biyolojik çeşitliliğin alt seviyesidir. Biyolojik çeşitliliğe etki eder. Biyolojik çeşitlilik biyoçeşitliliktir. Biyoçeşitlilik, bir bölgede yaşayan hayvan ve bitki sayısının ve çeşitliliğin tanımıdır. Biyoçeşitliliği etkileyen etmenler bulunmaktadır.

Biyolojik çeşitliliği etkileyen alt seviyedeki etmenlerden biri de genetik çeşitliliktir. Genetik çeşitlilik, bir türün gen havuzundaki genetik özelliklerin toplam sayısını ifade eder.

Tür, ortak atadan gelen ve nesillerini devam ettirebilen canlıdır. Türlerin genetik çeşitliliği de gen havuzundaki varyasyonlarla ilgilidir. Bu durumda genetik çeşitlilik, gen sayısıyla ve birleşme sonrada eşleşme ile ilgilidir.

Genetik çeşitlilik, çevresel etmenlerden de etkilenir. İklim, yeryüzü şekilleri ve doğal çevre ortamı genetik çeşitliliği etkiler. Bir canlının gen havuzunda çevresel etkenlerle oluşan özellikler adaptasyon sonucunda toplanır.

1 yorum

  1. Yazınızı okuyana dek genetik çeşitliliğin çok farklı bir şey olduğunu düşünüyordum fakat benim düşündüğümden apayrı bir şeymiş. Yazınız sayesinde bunu da öğrenmiş oldum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.