Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Genel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Bu yazımızda genel seçimler kaç yılda bir yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet rejiminde demokratik şartlarda seçimler ülkenin devlet yapısına göre değişerek farklı şekillerde hükümetin seçilmesiyle gerçekleşir. Üniter devlet yapısında genel ve yerel seçimler yapılmaktadır.

 

Yerel seçimler, belediye seçimleri olarak da bilinir. Genel seçimler de milletvekili seçimleri olarak bilinir. Genel seçimler, hükümetin ve meclise girecek olan partilerin milletvekillerinin seçilmesiyle gerçekleşir.

Ülkemizde genel seçimler 4 yılda bir yapılır. Milletvekilleri meclise girmek için yarışan partilerden aday olur. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde hükümeti cumhurbaşkanı kurar ve halktan güven oyu alarak iş başına gelir. Böylece yürütme ve yasama ayrı ayrı oluşur. Genel seçimler cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi olarak yapılır. Bu seçim şekli 2019 yılında gerçekleşecek olan genel seçimlerde geçerli olarak sistemi oluşturacaktır. Yerel seçimler ise 5 Yılda bir yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Pakize dedi ki:

  bence doğru genel seçimler 4 senede bir yapılıyor.

 2. İsminiz dedi ki:

  Genel seçimler 4 yılda bir yerel seçimler 5 yılda bir yapılır. Yanlış bilgi verıyorsunuz. Dikkat edin

  1. Anonim dedi ki:

   aynen genel secim 4 yılda bir yerel secim 5 yılda bir

 3. Gizil dedi ki:

  Genel seçimlerin ne zaman yapıldığını araştırdım. En kapsamlı ve en doğru bilgileri verdiğiniz için teşekkür ederim çünkü öğretmenim bu yazıyla çalışıp verdiğim tüm soruları doğruladı ve bana tam sözlü notu verdi.

Yorum Yaz