Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

Kısaca GSS olarak adlandırılan Genel Sağlık Sigortası başvurusunu yapmayanlar yani henüz GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, SGK tarafından kendiliğinden tescil edilecek. Bu şahısların gelir tespitini yaptırmak üzere 1 ay içerisinde vakıflara başvurması gerektiği, SGK tarafından tescil edilen kişilere bildirilecek. GSS tescilinin kendiliğinden, kişinin insiyatifine bağlı kalmaksızın yapıldığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirilecek ve prim ödeme yükümlülüğü başlayacak. Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile tescilin tebligatı yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenler asgari ücretin iki katı prim ödeyecek. Özürlü ve yaşlı olanlar vekili aracılığıyla başvuru yapabilecek.
Uzman kişi evde test yapacak!
Tescil başvurusu, kişinin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il ve ya ilçe idari sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılacak. Vakıf personeli, bilgi formu vasıtasıyla başvuruda bulananların evlerine gidecek.
Hesap ve Gelirler İncelemeye Alınacak!
Doğum, ölüm, evlenme, boşanma gibi olayların ardından gelir testi yenilenecek olması önemli. GSS tescili yapıldığı tarihten itibaren primi devlet tarafından ödenenler ile asgari ücretin 3’te 1’i üzerinden prim ödeyenlerin hane ziyaretleri her yıl yenilenecek.
Gelir tespitinde, aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınacak. Aile bireylerinin banka hesapları ve aldıkmarı nakdi yardımlar da incelenecek.

Gelir testi sonucunda bütçeniz 295 liradan fazla çıktı ise ne olacak ?

Gelir tespiti işlemleri, kişinin gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç 1 ay içerisinde tamamlanacak, her bir aile için elde edilecek ortalama aylık gelir, aile bireyi sayısına bölünecek. Hesaplamalar sonucu tespit edilen ortalama geliri, mevcut asgari ücretin üçte birinden (295 TL) az olan vatandaşlar yoksul kabul edilerek primleri devlet tarafından ödenecek.
Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılacak, Kimler Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Yapabilir 2012 , Genel Sağlık Sigortasına Başvurmak Adım Adım Anlatım , Genel Sağlık Sigortasına Nasıl Başvurabilirim Başvuru Yapabilirim , Genel Sağlık Sigortası Başvuru

Genel Sağlık Sigortası Hakkında  Her Şey Soru Cevap – Ali TEZEL / Video

derszamani.net – Ocak 2012

4 yorum

  1. ist genel saglk sigortasndn 30 Nisan 2013 de aranmışım ferdi kaza sigortası yapmşlr guya iki yıl ucretsizmş sure btmş bugun beni ankara genel sig aryr 350 tl para istyr hc bişr police yok neymiş ses kaydı onayı varmş parasz iptal edlmzmş bu ne soygn sistemi boyle

  2. üniversete mezunuyum iş yok ama her ay 120 TL cıkarmışlar neye dayanarak bu geliri tespit etmişler..3000 TL yakın şuan borcum var dilekçe yazdım 40 TL yaptılar ama borcumuda silmiyorlar ben bu borcu nasıl ödeyeceğim ..sadece ben değil herkes bu durumda mağdur …ilgili makamlar bir an önce buna el atmalı yoksa cok şey kaybedecekler….

  3. yahu nasıl iştir bu üniversiteyi bitirdim iş yok güç yok üzerime hiçbir şey yok ev kira ailemle yaşıyorum bu durumda bana borç çıkmış bunu hangi uzman nasıl araştırıyor acaba?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.