Gençlik Haftası İle İlgili Yazı (15-21 Mayıs)

Bu yazımızda Gençlik Haftası ile ilgili yazı (15-21 Mayıs) kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele döneminin başladığı yıllar 15 Mayıs 1919 Yunan’ın İzmir’e çıktığı yıllardır. Mustafa Kemal, İstanbul’dan Anadolu’ya deniz yoluyla hareket ederek Samsun’a çıkmıştır. Oradan Havza ce Amasya’ya geçerek, bildiriler yayınlamış ve Milli Mücadele’nin örgütlenme aşaması başlamıştır.

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı 19 Mayıs’tır. Milli Mücadele’nin örgütlenme safhasının başlaması ve devam eden mücadelelerin hız kazanması bu günlerde gerçekleşmiştir.

Milli mücadelede milli kuvvetlerin de rolü büyüktür. Yerel olarak direniş örgütlerinin düşman devletlerinin istilalarını bastırmaları ve düşmanı def etmeleri milletin azmi ve kararlılığı ile gerçekleşmiştir.

15 – 21 Mayıs haftası Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın olduğu 19 Mayıs gününü içerdiğinden o hafta gençlik haftası olarak kutlanmaktadır.

Vatan müdafaasında, maarif hizmetlerinde, ülkenin kalkınmasında ve istikrarın, istiklalin sağlanmasında gençlere düşen vazifelerin idrak edilmesi ve genç nüfusun öneminin anlaşılması için gençlik hizmetlerinin hız kazandığı ve gençlerle baş başa sohbetlerin arttığı bir hafta olarak ülke çapında kutlanmaktadır.

Genç nüfus, bir ülkenin bekasında ve istikrar elde etmesinde, istiklal mücadelesi verebilecek en azimli ve çalışkan nüfustur. Çünkü genç nüfus, öğrenmeye aç, yetenekli, çalışkan, azimli olma özellikleriyle birlikte gayretli olma özelliği ile de öne çıkar.

Genç bir nüfusa sahip olmak, maddi ve manevi üretim gücünü, insan gücünü, fikir gücünü elinde bulundurmaktır. Bu nedenle genç nüfusa gereken önem ve öncelik verilmelidir.

Gençlik Haftası İle İlgili Yazı (15-21 Mayıs) Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.