Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Gelenekler Gelişmeye Engel Değildir Münazara

Bu sayfamızda gelenekler gelişmeye engel değildir konulu münazara örnekleri yer vermeye çalışacağız.

Bir toplumu toplum yapan, o milleti millet yapan unsurların başında gelenek ve görenekler gelmektedir. Gelenekler bir milletin kültürel yapısını meydana getirmekle birlikte bu davranışlar eskiden beri uygulanarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Geleneklerin geçmişe ait olduğu, geçmişten günümüze getirildiği doğrudur. Bu gelenekler geçmişe ait olsalar da bu, onların gelişmeye engel olduğu anlamına gelmemektedir. Eski olan her şey kötü değildir. Kaldı ki gelenekler bir milletin çok önemli kültürel zenginlikleridir. Bu zenginlikler bir toplumun yapısında ne kadar fazla ise bu o toplumun ne kadar köklü bir toplum olduğunu gösterir. Bayramlarda el öpmek, hastaları ziyaret etmek, çeşitli günlerde bir araya gelerek eğlenmek ya da dini ibadetleri yerine getirmek bir toplumun belli başlı bazı gelenekleridir. Bu gelenekler toplumun bir araya gelerek kaynaşmasını ve milli bağlarının kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Gelişmişlik toplumun bilimsel ve teknolojik açıdan ileri durumda olması, insanların medeni bir şekilde yaşamasıdır. Toplumun bireyleri bunları yerine getirirken geleneklerini de devam ettirebilir. Geleneklere bir kültürel zenginlik olarak bakmak gerekir. Gelenekler gelişmeye engel değildir.

Gelenekler Gelişmeye Engel midir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. buket tayar dedi ki:

    insan belli bir kültür çevresi içinde doğar, büyür ve gelişir. bu kültür çevresi geçmişten gelen değerlerin meydana getirdiği hayat tarzı, göörüş, bilgi ve davranış biçimlerinden oluşur. bu değerlerin tümüne gelenek denir. gelenekler, toplumların sürekliliğini sağlar.nesiller arası bağı teşkil eder. toplumlara kişilik kazandıran, onlara özgüven sağlayan unsurların başında gelenekler yer alır.
    gelenkler toplumları diğer toplumlardan ayıran özelliklerden biridir. her bireyin bir kimliği var ise toplumların kimlikleri de geleneklerdir. kimliği olmayan bir insan nasıl ki kendini tanıtamaz, amacına ulaşamaz ise toplumlar da gelenekleri olmadan hiçbir alanda adından söz ettiremez ve gelişemezler. hatta zaman içerisinde yok olup tarih sahnesinden silinip giderler

Yorum Yaz