Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Geert Groote Kimdir

Geert Groote ya da gerardus magnus olarak da bilinir. Felemenkli papaz ve eğitimcidir. Yazma çoğaltmak amacıyla kurduğu mer­kez, ortaçağın sonlarında Kuzey Avrupa eğitim sisteminde büyük değişiklikler ger­çekleştiren Ortak Yaşam Kardeşleri tarika­tına dönüşmüştür.

Varlıklı bir ailenin oğlu olan Groote, Paris’te ruhban eğitimi gördü. Avignon’da oturan papaya sunduğu hizmetlerin karşılı­ğında, Köln Katedrali yetkililerince topla­nan gelirden önemli pay alarak 1374’e değin rahat bir yaşam sürdü. Bu tarihte derin bir manevi değişim geçirdi; dünya nimetlerini reddetti; evini Tanrı’ya hizmet etmek iste­yen yoksul kadınlar için bir ocağa dönüştür­dü; yoğun bir tefekkür dönemine girdi. 1380’de yalnızlığından sıyrılarak vaazlar vermeye başladı; kilisenin aşırılıkları ile yolsuzluklarına karşı tutum aldı. Kısa süre­de çok sayıda yandaş kazandı. Vebadan ölene değin mücadelesini sürdürdü.

d-gert

Groote daha 1371’de Deventer’deki St. Lebunus Kilisesi’nden Florentius Radevvunius’la birlikte, yazma çoğaltarak geçimini sağlamak isteyen yoksullaşmış bazı uzman­ları bir araya toplamıştı. Bu topluluk Papa XI. Gregorius’un onayıyla Ortak Yaşam Kardeşleri adlı tarikata dönüştü. Tarikatın ocakları Felemenk ve Almanya’da hızla yayıldı. Tarikat, hümanist araştırmalar ile Latinceye ağırlık vererek, sınıflı okullar kurup yeni ders kitapları hazırlayarak bütün Avrupa’da ilk ve orta öğretim sistemini derinden etkiledi. Ortaçağın sonlarında Or­tak Yaşam Kardeşleri ocaklarında eğitim gören pek çok Kuzey Avrupalı bilginden biri de Erasmus’tu. Matbaanın icadı ve yeni eğitim tarikatları ile üniversitelerin ortaya çıkması sonucunda tarikatın etkinliği giderek azaldı; son ocak da 1811’de kapandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz