Gediz Taarruzu Tarihi ve Sonuçları

Gediz Taarruzu nedir ne zaman olmuştur, Gediz Taarruzu sonuçları hakkında bilgi kısaca

GEDİZ TAARRUZU (İnkılâp Tarihi)

Çerkez Ethem’in Ali Fuat Paşa ile Yunanlılar’a karşı aceleye getirilerek baş­lattıkları saldırı (24 Ekim 1920). Düzenli or­dunun gerçekleştirilmesi için yapılan çalış­malardan huzursuz olan Çerkez Ethem Kuvve-yi Seyyare’nin daha başarılı olaca­ğını etrafa yaymaya başladı. Bu arada Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Paşa’yı da ik­na ederek âcil bir başarı kazanmak için Ankara hükümetine danışmadan Ali Fuat Paşa’nın emrindeki düzenli ordu ile Ge­diz’deki Yunanlılar’a saldırdı (24 Ekim 1920).

Ancak durum elverişli olmadığı için başarıya ulaşılamadı. Yunan ordusu bu saldırıya karşılık olarak 25 Ekim 1920 gü­nü Bursa Cephesi’nden saldırıya geçti ve Yeni şehir ile İnegöl’ü ele geçirdi Yunanlı­ların bu başarısı Dumlupınar’daki Türk birliklerin tehdit etmeye başladı. Bu durum Batı Cephesi’nden yeni düzenlemeyi ge­rektirdi.

 

5 yorum

  1. Bir yanlışı düzeltmekte fayda var. Muharebede Turk tarafı kazanmış ancak zaiyat verilmiştir. Hatta Gediz ‘den Yunan birlikleri çıkarılmıştır. Ancak Ankara kendisine danışilmasan yapilmasindan dolayı rahatsız olmuş ve akabinde Ali Fuat Paşa ‘yı Moskova Büyükelçiliği ‘ne tayin etmiştir

  2. Öncelikle Türkçemize bu kadar özenle sahip çıktığınız için teşekkürlerimi sunarım.Ayrıca Gediz Muharebesi ile ilgili verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ediyorum iyi günler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.