Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Geçmişten Günümüze Matematik Alanındaki Buluşlar

Geçmişten Günümüze Matematik Alanındaki Buluşlar hakkında bilgi kısaca.

Bilimler insanlığın ve medeniyetin gelişmesi için çok önemlidir. Matematik insanlık tarihinde ortaya çıktığından bu yana insanlarla iç içe olmuştur. Tıp ve mühendislikle eş zamanlı olarak ilerler.

Milattan önce altıncı asırda Pisagor ilk olarak matematik kelimesini kullanmıştır. Antik Yunan döneminde yaşayan Pisagor bu terimi okulunda kullanmıştır. Fakat matematik ile ilgili çalışmalar bundan çok daha öncesine, mezopotamya uygarlıklarına dayanmaktadır. Miletli Thales ilk geometri okulunu kurmuştur. Hesap makinesi ilk defa Babiller tarafından kullanılmıştır.

Matematik eskiden günümüzdeki kadar hızlı gelişmemiştir. Sanayi devrimi ile, yani on yedinci asırdan sonra matematikte büyük ilerlemeler kayıt edilmeye başlamıştır. Ünlü matematikçilerin çoğu bu dönemde yetişmiştir. Hem batı hem İslam dünyası matematikte büyük ilerlemeler kaydetmiştir. John Napier 1614 senesinde ilk logaritmik cetveli geliştirmiştir. Bu İskoçyalı matematikçiden sonra Fermat ve Pascal olasılık hesabında ilerleme kaydetmiştir. Trigonometride ilerlemeler ise Biruni ve Harezmi gibi İslam düşünürleri tarafından kaydedilmiştir. Harezmi ilk kez sıfır rakamını kullanmıştır. Matematikteki en önemli rakam olan sıfır İslam bilginleri tarafından bulunmuştur. Sıfır hem hiçliği ifade eder hem de başına başka sayılar geldiğinde onları on kat büyütür. Sıfırdan önce büyük sayılar boşluklu yazılıyordu ve büyük hatalar oluşuyordu. Sıfır bulunduktan sonra bu alanda daha büyük gelişme kaydedilebildi.

timthumb

Geçmişten Günümüze Matematik Alanındaki Önemli Buluşlar Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz