Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Geçmişten Günümüze Kullanılan Aydınlatma Araçları Nelerdir?

İnsanoğlu, geçmişten beri gece karanlığını aydınlatabilmek için çeşitli birçok araç kullanmıştır. Günümüzde gelinen teknolojiyle marketlerden çok ucuz bir fiyata satın alarak aydınlatma ihtiyacımızı rahatlıkla gördüğümüz ampuller icat edilene kadar, insanoğlu aydınlatma için bir çok farklı araç gereç kullandı. Peki geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçları nelerdir? Soruyla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

İnsanoğlu, yaşamının başlangıcından itibaren aydınlanabilmek için çeşitli araç gereçler kullanmışlardır. İlk zamanlarda kullanılan aydınlatma araçlarının temelinde her zaman ateş olmuştur. İnsanlar, ateşi çeşitli şekillerde uzun süreli yanan ve taşınabilir hallere getirerek aydınlatma ihtiyaçlarını gidermeye çalışmışlardır. İlk zamanlarda kullanılan aydınlatma araçlarını, ateş, mum, meşale şeklinde sıralayabiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu araçların yerini, taşınması ve hazırlanması kolay olan fener, ampul gibi araç gereçler almıştır. Bu aydınlatma cihazlarının üretilmesi ile birlikte insanoğlu, artık güneş battıktan sonra da yaşamaya devam etmeye, işlerini yapmaya fırsat bulmuştur.

Eski zamanlarda kullanılan mum, meşale gibi aydınlatma araçlarının bir sürekliliği yoktu. Örneğin elde edilmesi zor olan mum, sadece belirli bir süre aydınlatma ihtiyacını karşılıyor ve sonrasında bitiyordu. Yani eski aydınlanma araçlarının tümünde, tükenen bir enerji kaynağı mevcuttu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde elektriğinde bulunması ile birlikte, sürekli olarak ışık verebilen ampuller üretildi. Bu ampullerin ihtiyaç duyduğu elektriğin de piller tarafından sağlanabilmesi ile birlikte, basit bir fener düzeneğiyle insanoğlu gittiği her yere ışığı da götürebilir hale geldi. Orta çağda İngiltere’de, insanlar evlerinin aldığı güneş ışığının çokluğu kadar devlete vergi ödemek zorundaydı. Güneş ışığı için bile para ödemek kulağa garip geliyor olabilir, ancak bugün gelinen noktada dünya üzerinde aydınlanma ile ilgili bir problem yaşayan insan, sanıyoruz ki yoktur.

Geçmişten Günümüze Kullanılan Aydınlatma Araçları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasan dedi ki:

    ödevim sonunda bitti, geçmişten günümüze aydınlatma araçları ile ilgili bilgiler kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

Yorum Yaz