Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Geçmişten Günümüze Kadar Olan Ulaşım Teknolojileri Hakkında Bilgi

Geçmişten günümüze kadar olan ulaşım teknolojileri hakkında bilgi kısaca

Ulaşım araçları tarih boyunca evrimleşerek günümüzde oldukça gelişmiş haller almışlardır. İnsanların hayatını kolaylaştıran ulaşım araçları, insanlık için en önemli gelişmelerden biridir. Ulaşımın geliştirilmesiyle birlikte ticaret ve uzun yolculuklar da rahatlıkla yapılmıştır. Bu da ekonomiye büyük katkı sağlamıştır. Eski tarihlerde ulaşımda hayvanlar tercih edilirdi ve ulaşım günümüzdeki gibi kolay yapılmamıştır.

Ulaşım ilk olarak tekerleğin icadı ile başlamıştır. Motorlu taşıtlar ile de tekerlek en iyi şekilde kullanılmıştır. İlk zamanlarda bu icatların masraflı ve zahmetli olması nedeniyle ulaşım ihtiyacı yeterince karşılanamamış ve zengin kesim bu araçları kullanabilmiştir. Zamanla yaşanan gelişmeler sayesinde maliyetler düşmüş ve yollarda tekerlekli araçlar sıklıkla görülmeye başlanmıştır.

Demir yollarının ulaşım alanında kendini göstermesiyle buharlı trenler ulaşıma açılmış ve günümüzde bu ilkel trenlerin yerini hızlı tren ve metrolar almıştır.

Hava ulaşımında yaşanan gelişmelerle de ilk zamanlarda kullanılan pervaneli uçakların yerini daha hızlı, yakıtlı ve rüzgar pervaneli uçaklar almıştır.

Kara ulaşımında en büyük pay sahibi arabalar da geliştirilmiş ve eski motorlu arabaların yerini daha modern, güvenli arabalar almıştır.

Deniz ulaşımında yelkenli ve kürekli tekneler yerini büyük pervaneli gemilere bırakmıştır.

indir

Geçmişten Günümüze Kadar Olan Ulaşım Teknolojileri Hakkında Bilgi Verir Misiniz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  hazırlanış olarak güzel ödevimi tamamladım sayenizde mükemmelsiniz :)

 2. Büşra dedi ki:

  Ya bu tümden yalan!Bunu kim yazmışsa temize çekebilir mi acaba?

 3. Arda dedi ki:

  Hayır, öyle bir şey imkansız! 1 milyon yıl önce bakır tel bile yoktu! Mal mısın?! Telefonu Graham Bell bulduysa 1 milyon yıl önce “isim” diye bir şey bile yoktu!

 4. Onur dedi ki:

  cep telefonu 1 milyon yıl önce bulunmuş diyorlar doğru mu acaba?

Yorum Yaz