Geçmişten Günümüze Işık Kaynakları Nelerdir Kronolojik Sırayla

Bu yazımızda geçmişten günümüze ışık kaynakları nelerdir kronolojik sırayla kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Işık kaynakları, insanların hayatına devam etmesi için elzem olmuştur. Çünkü geçmişten günümüze dünyanın günlük hareketleri gece ve gündüz olgusunu oluştururken, insanlar geceleri yıldızlar ve aydan yararlanarak yolunu bulmuştur.

Işık kaynakları doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. Doğal ışık kaynakları kendiliğinden ışık yayan kaynaklardır. Yapay ışık kaynakları, insan eliyle icat edilen ışık kaynaklarıdır.

Geçmişten günümüze ışık kaynakları doğal ışık kaynaklarından hareketle yapay ışık kaynaklarına dönüşmüştür. Yapay ışık kaynakları insanların kendi eliyle yaptığı kaynaklardır. Daha çok ateş ve elektrik kaynaklı üretilmektedir.

Geçmişten günümüze ışık kaynakları kronolojik olarak şu şekildedir:

*Meşaleler

*Kandiller

*Mum

*Gaz Lambaları

*Ampul

*Karbon Filamanlı Ampul

*Floresan Lamba

*LED Lambalar

*Halojen Lambalar

6 yorum

  1. Teşekkürler. ödevim geçmişten günümüze ışık kaynakları nelerdir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  2. Geçmişten günümüze ışık kaynakları 4. sınıf için araştırırken bu yazıyı buldum tam da yaşıma ve bizim konumuza uygun yazı olmuş. Bu kadar açıklayıcı ve yararlı bir yazı hazırlayıp paylaştığınız için teşekkür ederim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.