Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Geçmişteki Uygarlıklardan Bazıları Neden Yıkıldılar?

Bu yazımızda geçmişteki uygarlıklardan bazıları neden yıkıldılar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Geçmişte insanlar birçok uygarlık kurmuşlardır. Bunun sebepleri arasında en çok coğrafik nedenler bulunmaktadır. Geçmişteki uygarlıklar, en çok Mezopotamya toprakları üzerinde kurulmuştur. Anadolu coğrafyasında da kurulan uygarlıklar, Anadolu’nun Medeniyetler Beşiği olarak anılmasında ve bilinmesinde etkili olmuştur.

Geçmişteki uygarlıklar zamana yenik düşerek yıkılmışlardır. Geliştirdikleri teknoloji, kullandıkları kaynaklar yetersiz olunca ve nüfusun azalması, doğal afetlerin yaşanması gibi sorunlar uygarlıkların yıkılmasına neden olmuştur. En çok doğal afetler ve savaşlar uygarlıkları yıkan etkenlerdir. Savaşların yaşanması ve ölümlerin gerçekleşmesiyle, kurulan şehirlerin yıkılması uygarlıkların yıkılmasında en etkili sebeplerdir. Uygarlıkların birbirleriyle olan husumetleri de buna neden olmuştur. Bir uygarlık yıkılmış bir uygarlık kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sezen dedi ki:

    Geçmişteki uygarlıklardan bazıları çok zaman önce yıkıldılar. Bunun nedeni; milliyetlerini koruyamamaları, asimile olmaları, savaşlardan hep yenik çıkmaları gibi durumlardır.

Yorum Yaz