Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Gazetecilerin Sorumlulukları Nelerdir

indirBasın ve yayın özgürlüğü ülkedeki vatandaşların gerek yakın çevrelerinde gerekse dünya üzerinde olup biten her şey hakkında bilgi sahibi olmaları demektir. Vatandaşların basın ve yayın vasıtası ile dünya üzerindeki haberler hakkında bilgi sahibi olmaları sırasında ise gazetecilerin de büyük görev ve sorumlulukları vardır. Bu yazımızda gazetecilerin sorumlulukları nelerdir kısaca sizlere bahsedeceğiz.

  • Gazeteciler; hakaret, insanları lekeleme, dedikodu ve ispatı olmayan suçlamalar yapaz.
  • Gazeteciler sahip oldukları bilgi ve haber alma, eleştirme ve yorum yapma gibi haklarını koşullar ne olursa olsun sonuna kadar savunmaktadır.
  • Halk, ne olursa olsun bilgi alma hakkına sahiptir bu nedenle de sonuçları ne olursa olsun gazeteciler, doğrulara saygı duymakla yükümlüdür.
  • Gazeteciler, kesinlikle kaynağı olmayan, kulaktan dolma bilgileri haber olarak kamuoyuna sunamazlar. Şayet kaynak olmadığı halde gazetecilerin haber yapması gerekiyor ise bu durumda da gerekli bilgileri kamuoyuna vermek zorundadır.
  • Temel bilgileri yok etme, görmezden gelme hakkına sahip olmayan gazeteciler, aynı zamanda da yanlış ve yanıltıcı olan yayın malzemelerini de kullanmamalıdır.
  • Gazetecilr, herhangi bir haber için bilgi, fotoğraf, resim ve ses elde edebilmek için kamuoyunu ya da ilgili kişileri yanıltmak amacı ile yanlış yöntemlere başvuramaz.
  • Şayet gazeteciler yanlış bir haber ile kamuoyunu yanlış yönlendirmiş ise bu durumda da bu yanlışı en kısa sürede düzeltme yazısı ile düzeltmekle sorumludur. Çünkü hiç bir kimsenin izni olmadan özel yaşamının sınırlarına girilmemektedir.

Gazetecilerin Etik Sorumlulukları Konusundaki Sorularınızı ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emin dedi ki:

    Tebrik ederim

Yorum Yaz