Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Gazete Ne Zaman İcat Edildi?

Aşağıda gazete ne zaman icat edildi kısaca olarak ele alacağız.

Haberleşme insanlık tarihi boyunca bir ihtiyaç olmuştur. Kitle iletişim araçları haberleşme ihtiyacı nedeniyle gelişmiştir. Geçmişten günümüze birçok haberleşme yöntemi kullanılmıştır. Yazının icadından günümüze kadar yazılı haberleşme her daim önemini de korumuştur.

Kitlesel olarak yazılı haberleşme matbaanın bulunması ve yaygınlaştırılmasıyla gazete şeklini almıştır. Gazeteler yerel ve ulusal olarak çıkabilir. Gazeteler hacimli ya da tek nüsha halinde de çıkabilir. Gazeteler haberleşme amacı taşıdığı için her alanda haber ihtiva etmektedir.

Gazete Carolus tarafından icat edilmiştir. Carolus 1574 – 1634 yılları arasında yaşamıştır. 1605 yılında da Carolus gazetesini çıkarmıştır. Böylece gazete dünya tarihindeki yerini almıştır. Gazeteler 17. yüzyıldan günümüze kadar sürekli gelişimini sürdürmüştür. Sayısız gazete sayısız amaçla basılmıştır.

En önemli kitle iletişim araçlarından biri olarak resmi ve özel amaçlarla da basılmaktadır. Günümüzde özel gazeteler önemli ölçüde fazla bulunmaktadır. Özel gazeteler ifade özgürlüğünün yaşanmasında ve anlaşılmasında önemli bir yere sahiptir.

Gazete fikrin kalesi olarak da görülmektedir. Her alanda çok önemli yazılar kaleme alınmaktadır. Toplumu ilgilendiren haberlere yer verilmektedir. Siyasi, sosyal, kültürel olarak haberler ve yazılar gazeteler sayesinde insanlara ulaştırılmaktadır.

Günümüzde internetin keşfedilmesiyle dijital medya revaçtadır. Bu da gazetelerin çok az okunmasına neden olmaktadır. Gazeteler yine de okunmaya devam etmekte ve insanlar tarafından alınmaktadır.

Gazete Ne Zaman İcat Edildi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz