Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Gazali Hayatı ve Eserleri Kısaca

Aşağıda Gazali hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

İmam Gazali, 1058 yılında Tus beldesinde dünyaya gelmiştir. İran’ın Horasan şehrine bağlı beldede fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği için okumaya imkan bulamamıştır. Çok zor şartlar altında geçim sıkıntısı çeken bir ailesi olmuştur. Gazali çocukluk yıllarında ilimden uzak bir hayat yaşamak zorunda kalsa da gençlik yıllarının hemen başında ilimle iştigal etme imkanı bulmuştur.

İmam Gazali, yaşadığı coğrafyada birçok şehri dolaşarak İslami ilimler alanında dersler almıştır. Fıkıh, hadis, akait, kelam alanında aldığı derslerle İslami açıdan oldukça iyi bir duruma gelmiştir. Mantık ve Felsefe alanında yaptığı çalışmalarda İslam düşmanlığı için kullanılan ilimlerin analiz edilmesinde önemli bir yere sahip olmuştur.

İmam Gazali, İslam alanında söz sahibi bir alim olarak bilinmektedir. Hüccetül İslam olarak meşhur olmuştur. İslam’ın belgesi anlamına gelen bu sözle ne kadar büyük bir alim olduğu ortaya konmuştur. Telif ettiği eserler halk nazarında büyük itibar görmüştür.

Günümüzde her evde bulunan eserlerinden biri olan ve sayısız baskı yapan eseri İhya-u Ulumi-d Din, Din İlimlerinin İhyası isimli eseridir. Dört ciltlik bir eser olarak yayınlanmıştır. İçinde İslam ilimlerinden ahlak, ibadet, kelam, akait dallarına ait bilgiler yer almaktadır. İhya, avam nazarında halkın anlayabileceği dilde yazılan ve en geniş kapsamlı olan bir eser olarak bilinmektedir.

Gazali Hayatı ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yamaç dedi ki:

    Gazalinin hayatı ile ilgili detaylı bir araştırma ödevim var. Sağolun burada yer vermişsiniz önemli noktalara ama bana daha ayrıntılı bir yaşam hikayesi gerek. Yardımcı olabilecek var mı ?

Yorum Yaz