Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Fransız İhtilalinin Osmanlıya Etkileri

Fransız-ihtilaliOsmanlı Devleti tarihinde devletin geleceğini etkileyen bir çok olay meydana gelmiştir. Bu olaylardan birisi de 1789 Fransız ihtilali olayıdır.

1789 senesinde Fransız İhtilalinin meydana gelmesi ile birlikte milliyetçilik akımı doğmaya başlamıştır. Bu akım başta Osmanlı Devleti olmak üzere tüm çok uluslu devletleri yakından olumsuz bir şekilde etkilemiştir.

Fransız ihtilali sonucunda meydana gelen milliyetçilik akımı yanı sıra eşitlik, özgürlük ve adalet gibi olgular da meydana gelmiştir. Fransız İhtilali sonucunda meydana gelen adalet, eşitlik ve özgürlük gibi olgular sayesinde Osmanlı Devleti aydınları etkilenmiştir ve kendilerini geliştirmeye başlamışlardır bu durum diğer bir yandan 1839 Tanzimat Fermanının ve 1876-1908 meşrutiyetin ilan edilme sürecine zemin hazırlamıştır.

Osmanlı Devleti himayesinde yaşayan Sırp, Yunan, Ermeni ve Bulgar gibi topluluklar Fransız ihtilalinin sonucu olan milliyetçilik akımının etkisi ile isyan etmişlerdir ve bu isyanlar sonucunda bağımsızlıklarını kazanmaya başlamışlardır. Milliyetçilik akımı ile meydana gelen bu olaylar Osmanlı Devletinin ömrünü biraz uzatmış olsa da devletin yıkılması engellenememiştir.

Fransız İhtilalinin Osmanlıya Etkileri:

 • Fransız ihtilali sonucunda Tanziman ve Islahat fermanlarının ilan edilmesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir.
 • 1789 Fransız ihtilali sonucunda meşrutiyet ilan edilmiştir ve böylece parlamenter yönetime geçilmiştir.
 • Demokrasi hareketleri ve batıya yönelik yenilikler Fransız İhtilali ile daha da hızlanmıştır.
 • Fransız İhtilalinin doğurduğu milliyetçilik akımı Osmanlı Devleti bünyesindeki azınlıklar arasında yayılmıştır. Zaman geçtikçe de azınlıklar bağımsızlıklarını elde edebilmek için ayaklanmaya başlamışlardır ve Osmanlı Devleti dağılma sürecine girmiştir.

Fransız İhtilalinin Osmanlı Devletine Etkileri Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gaye dedi ki:

  çok teşekkürler admin çok şey öğrendim

 2. koray dedi ki:

  ya abi daha uzun yaparmısınız lütfen başka yerde hiç bu kadar bulamadım daha uzun olsun

  1. Koray dedi ki:

   Doğru biraz uzun olsaydı çok iyi olacaktı Adaşım doğru söylüyor

Yorum Yaz