Fotosentez Hızına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda fotosentez hızına etki eden faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fotosentez, ışık enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürülmesiyle elde edilen besin ve enerji değerleri ihtiva eder. Fotosentez, bitkilerin ve bazı mikroskobik canlıların kendi besinini kendisinin üretmesidir. Fotosentez, güneş ışığının, klorofil pigmenti ile birleşerek karbondioksit ve su ile birleşip oksijen, besin ve enerji üretmesidir.

Fotosentez hızını etkileyen etkenler bulunmaktadır. Bunlar çevresel ve kalıtsal olarak ikiye ayrılmaktadır. Fotosentez hızı canlının genetik özelliklerine ve bulunduğu çevreye göre değişmektedir.

Fotosentez hızına etki eden faktörler şu şekildedir:

Çevresel etkenler şu şekildedir:

CO2 miktarı, fotosentez hızına etki etmektedir. Karbondikoksit, fotosentez tepkimesinin gerçekleşmesi için gerekli olan üründür. Karbondioksit miktarı arttıkça fotosentez hızı artar.

Işığın dalga boyu, fotosentez güneş ışığında ve yapay ışıkta gerçekleşebilir. Işığın dalga boyu fotosentez hızını etkiler.

Işık şiddeti, fotosentez için gerekli olan ışıktır. Yapay ve doğal ışık kaynaklarında fotosentez yapılır. Fotosentez hızında ışık şiddeti etkilidir.

Sıcaklık, fotosentezde sıcaklık da etkilidir. Sıcak iklimlerde fotosentez hızı artmaktadır. Sıcaklığın artması fotosentez hızını etkiler.

Mineraller, bitkinin topraktan alarak kullandığı minareller, kendi besinini kendi üretmesi olayını gerçekleştirmesinde etkilidir. Bu nedenle minareller fotosentez hızını etkiler.

Su miktarı, bitkiler suya ihtiyaç duyar. Suya ihtiyaç duymayan canlı yoktur. Su, fotosentezin gerçekleşmesini de sağlar. Bu nedenle fotosentez hızında etkilidir.

Kalıtsal etkenler şu şekildedir:

Kloroplast sayısı, bitkinin sahip olduğu kloroplast sayısı fotosentez hızını etkiler.

Yaprak genişliği, bitkinin uzuvlarından yaprağın genişliği fotosentez hızını etkiler.

Stoma sayısı ve yapısı, bitkilerin stoma sayısı ve stomaların yapısı fotosentez hızını etkiler.

Kutikula kalınlığı, bitkinin sahip olduğu kutikula kalınlığı fotosentez hızını etkiler.

Enzim miktarı, bitkinin sahip olduğu enzimler fotosentez hızını etkiler.

Fotosentez Hızına Etki Eden Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

1 yorum

  1. Fotosentez hızını etkileyen faktörler konusunda eksiklerim varmış. Bu yazıyı okuduğumda anladım ve sınav öncesinde eksiklerimi tamamlamış oldum çok teşekkür ederim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.