Fosillerin Yararları

Fosiller nasıl oluşur, Fosillerin yararları nelerdir bilgi verelim.

FOSİLLER (Biyoloji)

Fosil, taşların oluşumu sırasında içle­rinde gömülü kalan canlıların kalıntıları ya ­da izleridir. Fosil Latince “Yerden çıkartı­lan” anlamına gelmektedir. Fosiller içinde gömülü oldukları kütlelerle aynı yaştadır­lar. Fosillerin çoğu, su altında meydana gelmiş kayalarda bulunur. Canlılar öldükle­ri zaman, tüy deri, et gibi yumuşak kısımla­rı çürüyerek ortadan kalkar. Fakat kemi, diş ve boynuz gibi sert kısımları daha da­yanıklı olduklarından fosilleşmeye elverişli­dirler. Fosilleşmenin olması için canlı kalın­tıların diş etkenlerden korunması gerekir, iyi korunmuş fosillerde canlının yumuşak kısımlarının şekli bile aynı kalır. Reine. buz ve çok ince taneli çamurlar iyi fosilleştirme ortamıdır.

Fosillerin yararları:

1- Fosiller tortul kütlelerin hangi çağa ait olduğunu anlamamızı sağlarlar.

2)   Fosiller, eski denizlerle karaların yerlerini iklim şartalarını belirtir.

3)  Bugün yaşamayan soyu tükenmiş canlıları bize fosiller tanıtır.

4) Fosiller canlıların gelişimleri, evrim­leri hakkında bilgi edinmemizi sağlarlar. Örneğin bunlardan yararlanarak alın ced­dinin beş parmaklı ve köpek büyüklüğün­de olduğu öğrenilmiştir.

Tortul kütlelerde bulunan fosillere gö­re yeryüzünden yaşam 4 milyar yıl önce başlamıştır. Fosillerin incelenmesi ayrı bir bilim konusudur. Bu bilim dalına paleonto­loji denir.

1935 yılından bu yana Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü tarafından yurdumuz­da bulunan taşa, mineral ve fosil örnekleri 1968 yılında Ankara’da kurulan tabiat tarihi müzesinde sergilenmektedir. Fosillerin insanlara yararları hakkında bilgi.

11 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.