Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Fosillerin İncelendiği Bilim Dalı Hangisidir?

Bu yazımızda fosillerin incelendiği bilim dalı hangisidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fosiller, canlı kalıntılarıdır. Okyanus ve deniz diplerinde, karalarda toprak altında kalan canlıların bazı özelliklerini kaybetmeden günümüze kadar ulaşması fosilleri oluşturmuştur. Fosiller eriyik hale geldiklerinde doğal enerji kaynaklarının da oluşmasına yararken fosil yakıtları meydana getirirler.

Fosil yakıtlar, kömür, doğalgaz ve petrol olarak organik bileşiklerin yoğunlukta olduğu ve hayati element ve minerallerden oluştukları için canlıların kalıntılarından meydana gelmişlerdir.

Fosillerin incelendiği bilim dalına paleontoloji denir. Fosil bilimciler ise Paleontolog olarak isimlendirilir. Paleontoloji, fosil kaynakların yakıtlarında ve beşeri faaliyetlerin az olduğu yerlerde yapılan çalışmalarla gelişmektedir.

Paleontologlar, fosillere ulaşarak fosillerin özelliklerinin belirlenmesinde deney ve gözlem yapar ve bir dizi bilimsel araştırmadan sonra fosili teşhir ederler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yaren dedi ki:

    Fosillerin incelendiği bilim dalı hakkında bu yazıda çok güzel ve faydalı bilgiler verilmiş. Coğrafya dersinde bu yazıda edindiğim bilgiler çok ama çok faydalı oldu bana.

Yorum Yaz