Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Florence Nightingale Olmasaydı Neler Olurdu

Bu yazımızda Florence Nightingale Olmasaydı Ne Olabilirdi, Florence Nightingale Olmasaydı Neler Olurdu Kısaca Açıklayalım.

Florence Nightingale olmasaydı bu yaşamımızı nasıl etkilerdi?

Florence Nightingale hemşilelik alanının kurucusu olan İngiliz hemşire olarak tanınmaktadır. Florence Nightingale olmasaydı şu an hemşilere olmayabilirdi ve sağlık sektöründe hemşirelerin eksikliği büyük aksaklıklara neden olurdu.

Florence Nightingale henüz küçük bir çocukken hasta insanlara yeterli önemin gösterilmedi ile ilgili düşüncelere sahipti ve bunun değiştirilmesini biraz olsun sağlayabilmek için hasta bakıcı olmayı istiyordu.

Ancak ailesi onun hasta bakıcı olmasına istemedi. Hasta bakıcı olursa hastalar yüzünden pis görevlere bulaşacağını söyleyip ona izin vermediler çünkü o devirde hasta bakıcılık görevi hiç iş bulamayan kızların üstlendiği bir görevdi. Ailesine çok ısrar etse de bu isteği için izin alamadı ve bu sebeple evi terk edip hastabakıcı oldu. 1907 senesinde Liyakat Nişanına hak kazandı. Bunu kazanan ilk kadın olarak tarihe geçti. 1910 senesinde ise vefat etti. 1961 yılına gelindiğinde Şişli’de açılışı yapılan ilk Yüksek Hemşirelik Okulu’na onun anısına Florence Nightingale ismi adandı.

Florence Nightingale eğer hiç bu işe başlamasaydı, o olmasaydı hemşirelik diye bir meslek dalı olmayabilirdi. Eğer o dünyaya gelmeseydi hemşirelik mesleğinin önemi fark edilmeyecek hatta belki böyle bir terim bile olmayacaktı. Onun sayesinde bu meslek günümüze dek devam etmiş ve önemli bir yer kazanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz