Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Fiziksel Ve Ruhsal Portre Örnekleri Kısa

Bu yazımızda fiziksel ve ruhsal portre örnekleri kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Portre, bir kimseyi karakteristik özellikleriyle tanıtmak amacıyla yazılan yazılardır. Betimleme, benzetme portre yazılarında sıkça kullanılır. Bir kişi için iki çeşit portre yazılabilir. Bunlar, fiziksel ve ruhsal portredir.

Fiziksel portre, kişinin dış görünüşü ile ilgili yazılan portredir. Ruhsal portre ise kişinin iç dünyası ile ilgili yazılan portredir. Portreler, bilgilendirici ve dolayısıyla öğretici metinlerdir. Portreler, okuyucuya bir şahsiyetin bütün karakter özellikleriyle birlikte tanıtma amacı güder.

Fiziksel portre örneği şu şekildedir:

Ahmet, uzun boylu, geniş omuzlu, iri suratlı, ensesine kadar uzun saçlı, koca elli, uzun kollu cüsseli bir adamdır. Ensesi kalın, yüzü yuvarlak, burnu büyük, gözleri iri ve mavi, saçları sarı, kaşları yay gibidir. Bakışları delicidir.

Yuvarlak yüzündeki iki iri gözünden biri diğerine göre daha küçüktür. Sürekli seğiren bir gözü ve iki kolunun dirseklerden itibaren hafif dışarı da olması, yürüyüşünün sert ve hızlı olması, ceketini omuzlarına atışı onu külhanbeyi gibi gösterir.

Ruhsal portre örneği şu şekildedir:

Mehmet, içine kapanık, sessiz, çevresiyle iletişi olmayan bir kişidir. Sorunca söyler, üzerine vazife olmayan işlere karışmaz. Onun bu çekingenliği sosyal hayatını da etkiler. Köy meydanlarındaki kahvelerde, bir köşeye sinerek, saatlerce düşünür durur.

Önündeki gazeteleri okur gibi yaparak, gözleri dalgın, mahzun bir şekilde etrafı seyreder. Hüzünlü, melankolik hali nedeniyle kimse ona ilişmez. Karamsar hayatı boyunca bir çift kelimesi, çay verdir. Çayı içerken, yüzünde hafif bir tebessüm ve mutluluk işaretleri belirir.

Fiziksel Ve Ruhsal Portre Örnekleri Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. aslı dedi ki:

  çok güzelmiş

 2. Sanane dedi ki:

  Aynen devam edin

 3. mert dedi ki:

  ewvalah anladım saolasın

 4. selma dedi ki:

  teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 5. Kübra Nur Şeker dedi ki:

  beyler ve bayanlar, bana göre çok güzel bir bilgi, fiziksel ruhsal portre örneği kısa ve açıklayıcı hazırlamışlar, okulun en çalışkanı olarak beğendim ben.

 6. Hazcan dedi ki:

  Cok tesekkurler

 7. Anonim dedi ki:

  ödevime cok yardımcı oldu

 8. Defne dedi ki:

  Fiziksel ve ruhsal portre konusunu işledik bugün ve bu bu saat oldu örnekler arayıp ödev yapmaya çalışıyordum verdiğiniz örnekler çok güzel sayenizde ödevimi bitirdim size minnettarım :)

  1. AYSİMA dedi ki:

   EVET BENİMDE ÖDEVİME YARDIMCI OLDU.

Yorum Yaz