Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Fiziki Haritalar Bize Neyi Gösterir

Fiziki harita nedir? fiziki harita ne işe yarar? fiziki harita neyi gösterir? fiziki haritaların özellikleri. Fiziki haritalar hangi alanlarda kullanılır?

Fiziki haritalar, yeryüzündeki dağlar, ovalar, vadiler, platolar, akarsular gibi pek çok fiziki yer şeklini göstermeye yarayan haritalardır. Bu haritalar sayesinde ülkelerin veya bölgelerin dağlık olup olmadığı, yükseltileri, bölgelerde bulunan yer şekilleri belirlenir.

Sadece yeryüzü şekilleri değil, bunlar hakkında yükselti bilgileri de haritada mevcuttur. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri gösterilirken renklendirme yöntemi kullanılır. Bu yönteme göre haritanın üzerindeki renkler farklı yükselti basamaklarını simgeler. Mesela sarı renk 1000 metreye kadar olan yükseklikleri, yeşil renk denize yakın veya yükseltisi düşük olan yerleri, kahverengi ve mor renkler yükseltinin fazla olduğu bölgeleri gösterir. Bölgedeki göl veya denizlerin derinliği de renklendirme yöntemiyle belirlenir. Beyaz renkle gösterilen deniz ve göllerde derinlik fazla değilken mavi ve tonlarının koyulaşmasıyla denizlerin de derinleştiğini yine fiziki haritalardan anlayabiliriz.

Fiziki haritalar yol, baraj, köprü yapımında veya askeri amaçla kullanılır. Coğrafyacılar da bir bölgedeki yer şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak için fiziki haritaları kullanır.

images-2

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. tuba dedi ki:

  adamsınız bu bilgi işime çok yaradı teşekkür ediyorum hazırlayana.

 2. Bedia dedi ki:

  Hani goller ormanlar su an bir test sorusunu çözmeye calisiyorum

 3. şeyda dedi ki:

  ben kısaca dedim upuzun çıkı anlamadım bu işi

  1. Haktan dedi ki:

   Çok anladın

 4. Melek dedi ki:

  Aç ilde acil bana ne

 5. Melek dedi ki:

  Hiç bir sitede bulamadığım şeyi bu sitede buldum sağ olun

 6. Kurala Uyun dedi ki:

  Evet, ben bu sayfayı ve yazılan yazıyı çok beğendim. Yapanların eline sağlık. Ben de kısaca bilgi istemiştim zaten ve öyle, kısa bilgi çıktı. Çok teşekkürler

 7. Zambak Sedef dedi ki:

  Evet kısa bilgi dedim ve kısaca cıktı güzell begendimm

  1. ilhan dedi ki:

   acayip bişey abi yaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Arda dedi ki:

  Arkadaslar lutfen bi yardım edebilirmisiniz.fiziki bölgenin tanımını hiç bir yerde bulamıyorum lutfen orta uzunlukta bir şekilde yoruma yazabilirmisiz acil.!!

  1. Bedia dedi ki:

   Bende bir şey bulamadim

  2. Anonim dedi ki:

   Yeryüzü şekillerinin fiziki yapısını dağılış ve yukseltilerini gösteren haritalardır

  3. Anonim dedi ki:

   Dağlar ovalar akarsu ve dağa bir çok şeyi gösterir

Yorum Yaz