Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Aralık 2021

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir?

Bu yazımızda fiziğin alt dalları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fizik, maddenin içinde gerçekleşen fiziksel değişiklikleri ve dışında kalan genel özellikleri ve şartları kalıcı ve geçici yasalara bağlı olarak tanımlayan, anlamlandıran ve açıklayan, matematiksel bir yorumla yorumlayan bir bilimdir.

Fizik, tarih boyunca insanların anlama, anlatma, yorumlama ve tanımlama amaçlarıyla çevrelerini anlama yoluna gitmesinde bir araç halinde kullanılmıştır. Ayrıca evrensel düzeyde olarak çok geniş bir alana yayılır. Teknik ve mekanik kısımları da bulunur.

Fizik, tıp, astronomi, mühendislik, biyoloji gibi alanların da oluşmasına ve gelişmesine sebep olmuştur. Maddeyi, hareketi, kuvveti, enerjiyi, ısıyı ve ışığı inceleyen bir bilim dalı olarak gün geçtikçe önemini arttırmaktadır.

Fiziğin alt dalları şu şekildedir:

Mekanik Fiziği

Evrenin hareketlerini, hareket, kuvvet, enerji ve madde olarak teknik açıdan inceleyen bir bilim dalıdır. Klasik ya da Newton Fiziği olarak da bilinir.

Elektrik Fiziği

Elektrik yükünü, elektrik yükünün hareketiyle anlamlandırır. Elektrik yükünün hareketini, durumunu, hareketsiz durumunu, potansiyelini inceler.

Manyetizma Fiziği

Demir, Nikel ve Kobalt gibi elementleri çeken manyetik alan ve manyetik kuvvet alanlarını yakından inceleyen bilim dalıdır. Ayrıca bunların birbiriyle etkileşimi inceler.

Atom Fiziği

Maddenin yapısını oluşturan atomları ve atom altı parçacıkları ve atomlar arası etkileşimleri inceleyen bilim dalıdır.

Termodinamik

Fizik olaylarının meydana gelme şartlarını enerji, enerji aktarımı, enerji dönüşümü, ısı, sıcaklık ve Entropi olarak inceleyen bilim dalıdır.

Optik

Işığın yapısını, yansımasını, kırılmasını, yayılmasını, girişimini, kırımını inceleyen bilim dalıdır. Mikroskop, teleskop, dürbün gibi teknik alanları da vardır.

Nükleer Fizik

Atom çekirdeğindeki olayları proton ve nötronları, çekirdeğin parçalanmasını, ışımasını, nükleer kuvveti inceleyen bilim dalıdır.

Katı Hal Fiziği

Çok sert olan maddelerle ilgilenir. Elektrik, manyetik, optik ve esneklik açısından araştırmalar yapar. Atom dizilişlerini inceler.

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayşem dedi ki:

    Fizik biliminin alt alanları konusunu bu yazı ile okula hazırlık yaptım ve derste öğretmenim soru sorduğunda bu bilgiler çok işime yaradı.

Yorum Yaz