Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Firdevsi Kimdir Hayatı ve Eserleri

Aşağıda Firdevsi kimdir hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

Asıl adı Ebu-l Kasım Mansur olan Firdevsi, 935 yılında İran’ın Tus şehrinde dünyaya gelmiştir. Samaniler ve Gazneliler döneminde yaşadığı bilinmektedir. Firdevsi yaşadığı dönemin en önemli şairlerinden biridir. Firdevsi İranlı bir şair olarak tanınmıştır.

Gazneli Mahmut ile teşriki mesaisi bulunmuştur. Yazdığı en meşhur eserlerden biri olan Şehname isimli eseri dönemin en meşhur hükümdarlarından biri olan Gazneli Mahmut’a takdim etmiştir. İran coğrafyasında en meşhur olan şairlerden biridir.

İran’da edebiyatın gelişmesinde ve yerleşik hale gelmesinde etkili olmuştur. Firdevsi yaşadığı coğrafya olan İran’da vefat etmiştir. Firdevsi, Tus şehrinde hayatını kaybetmiştir. Fars Edebiyatı’nın gelişmesinde ve tanınmasında yazdığı eser olan Şehname önemli bir yere sahiptir. Tarihte bilinen ve günümüze kadar ulaşan en önemli eserlerden biridir.

10. yüzyıl şairleri arasında önemli bir yere sahiptir. Farsi olması doğu blokunda edebiyatın zenginlikleri açısından çok önemlidir. Edebiyat günümüzde en önemli sanat dallarından biridir. Sanatın gelişmesi hususunda edebiyatta Fars dilinin kullanılması etkili olmuştur. Hatta Fars dili edebi bir dil olarak Türk şairler tarafından da kullanılmıştır. Bu bakımda Farsça deyince şiir dili akla gelmektedir.

Gazneli Devleti döneminde edebiyatın gelişmesinde ve bilinmesinde Firdevsi’nin bir şair olarak katkıları bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde tanınmaya devam eden bir şair olarak bilinmektedir.

Firdevsi Kimdir Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duru dedi ki:

    Firdevsi; İranlı şair. İslam edebiyatında destan türünün kurucusu ve İslam öncesi İran uygarlığının savunucusudur. Ama hepimiz onu Şehname eseri ile tanırız. Geçen gün derste öğrendim bunları sizle de paylaşmak istedim.

Yorum Yaz