Fil Suresi Hangi Olaydan Bahsetmektedir?

Bu yazımızda Fil Suresi hangi olaydan bahsetmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fil Suresi, Kuranı Kerim’de 114 sureden biridir. Kuranı Kerim’de anlatılan bütün kıssalar sahihtir. Bundan kimse şüphe edemez. Fil Suresi, bir fil olayından bahsetmektedir. Peygamber (a.s.), doğmadan önceki yıllarda Mekke’de gerçekleşen bir işgal girişimini aktarır.

Mekke’de bulunan Kabe’nin etrafında insanlar panayırlar ve ticarethaneler kurmuştur. Bu nedenle Mekke ticaretin geliştiği bir şehirdir. Habeş Kralı Necaşi’nin bir valisi olan Ebrehe, Mekke’ye karşı Sana şehrinde kilise yapmıştır. Fakat ticaret yapamamıştır. Bunun için Kabe’yi yıkmaya fillerle gelmiştir.

Peygamber (a.s.)’ın dedesi Abdulmuttalip’in develerine de el koymuştur. Abdulmuttalip develerini istemiştir. Ebrehe’ye de Kabe’yi sahibi korur, bana develerimi ver demiştir.

Ebrehe, fillerle Kabe’ye doğru yola koyulmuştur. Kabe’ye yaklaştıkça filler çöküp kalmakta, Kabe’nin tersine dönünce filler koşmaktadır. Bu durum karşısında zulme devam eden Ebrehe, gökyüzünde ağzında taşlar olan kuşların istilasıyla ordularını ve hayatını kaybetmiştir.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.