Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Fidan Yetiştirme Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Fidan Yetiştirme bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Fidan Yetiştirme Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Fidan Yetiştirme Bölümü Tanıtımı:

Bu programın amacı ziraat alanında fidan yetiştiriciliği, aşılama ve sulama gibi alanlarda uzman yetiştirmektir.

Programın Amacı: Fidan yetiştiriciliği programının amacı meyve fidanı yetiştirme konusunda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Fidan yetiştiriciliği programında tarımsal botanik, toprak bilgisi, tarım ekonomisi, fidanlık tesisi, meyve yetiştirme, fidan zararları ve zararlı kontrolü, meyve fidanı yetiştirme tekniği, asma fidanı, süs bitkileri yetiştiriciliği gibi dersler verilir ve fidancılık uygulamaları yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Fidan yetiştiriciliği programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili, açık havada çalışmaktan ve bitki yetiştirmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Fidan yetiştiriciliği programını bitirenlere “Fidan Yetiştirme Teknikeri” ünvanı verilir. Fidan yetiştirme teknikeri tohumdan meyve fidanı yetiştirir, aşılama ve budama işlemlerini yapar; fidanları zararlılardan koruyucu önlemleri alır ve fidanların uygun koşullarda satışını sağlar. Çalışma ortamı açık arazi, fidanlıklar ve köklendirme seralarıdır.

Çalışma Alanları: Fidan yetiştirme teknikerleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda veya özel fidanlıklarda çalışabildikleri gibi kendi fidancılık işletmelerini kurabilirler.

Fidan Yetiştirme Nedir, Fidan Yetiştirme Ne İş Yapar, Fidan Yetiştirme Maaşları, Fidan Yetiştirme İş İmkanları, Fidan Yetiştirme İş Çalışma Alanları, Fidan Yetiştirme Mesleği Hakkında Bilgiler, Fidan Yetiştirme Bölümünün Geleceği, Fidan Yetiştirme Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Fidan Yetiştirme Bölümü Tercih Edilir mi, Fidan Yetiştirme Tanıtımı, Fidan Yetiştirme Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Fidan Yetiştirme Mezunları Ne İş Yaparlar , Fidan Yetiştirme Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Fidan Yetiştirme İş Bulma Durumu

> Fidan Yetiştirme Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Faruk dedi ki:

  Bu bolumu okuyup orman muhafazs memuru nasil olsbilitim puanlsri ksc biraz bilgi verirmisiniz

  1. Uğur 07 dedi ki:

   Bende bu bölümü okuyup Orman muhafaza memuru olmak istiyorum.
   Mümkün müdür ki?

Yorum Yaz