Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Feza Gürsey Hayatı Kısaca

Aşağıda Feza Gürsey hayatı kısaca olarak ele alacağız.

7 Nisan 1921 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası tıp doktoru, annesi kimya dalında bir bilim insanıdır. Bu ailenin sıradışı bir çocuğu olarak hayata merhaba demiştir.

Aydın bir çevrede yaşayan Feza Gürsey, 1940 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirmiştir. Daha sonra 1944 yılında İstanbul Üniversitesi’nin Fen Edebiyat Fakültesi’nin Matematik – Fizik dalında lisansını tamamlamıştır. Öğretimi tamamlamak ve master ile doktora yapmak için yurt dışına çıkmıştır.

İstanbul Üniversitesi’nde asistanlık yapmaya başlamıştır. Ayrıca doktorasını da bitirmiştir. 1953 yılında doçent olarak yeniden yurt dışına çıkmıştır. Araştırmaları 1957- 1961 yılları arasında sürmüştür. Araştırmaları, araştırma enstitülerinde, laboratuvarlarda ve Columbia Üniversitesi’nde sürmüştür.

Dünyaca ünlü olan ve Nobel fizik ödüllü fizikçilerle çalışma imkanı bulmuştur. Fizik alanında önemli çalışmalar yapmıştır. Fizik alanında adından sıkça söz ettirmiştir. 1961 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde çalışmaya başlamıştır. 1965 yılında Yale Üniversitesi’nde görev almıştır. 1974 yılında ODTÜ’den ayrılmak zorunda kalmıştır. 1992 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biridir. İstanbul Üniversitesi çıkışlı olarak yaptığı araştırmalar dünya çapında yankı bulmuştur. ODTÜ’de kısa süreli çalışmalar yapmış ve görev almıştır. Yönetimdeki itilaflar nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Görevine Yale Üniversitesi’nde devam etmiştir. Hayatı boyunca Fizik alanında önemli çalışmalar yapmıştır. 71 yaşında iken hayata veda etmiştir. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Feza Gürsey Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. batuhan dedi ki:

  evet çok yardımcı oldu

 2. sümeyye dedi ki:

  nesi kısa elim yoruldu bee üf neyse işime yaradı yinede

 3. E&B dedi ki:

  Aman ne kısa ( yanlış anlamayın) ama isime yaradi daha kisa olsaydi iyi olurdu bu siteyi seviyorum ;)

  1. aşk tadında(kız) dedi ki:

   gerçekten doğru diyo çok uzun ama yinede teşekkürler işime yaradı

 4. fatma dedi ki:

  proje ödevime çok yardımcı oldu sağol

 5. fatma dedi ki:

  Matematik proje ödevime çok yardımcı oldu. Sağol

  1. Anonim dedi ki:

   fatma kaça gidiyorsun

 6. begum dedi ki:

  Bu siteyi çok seviyorum en çok bilgi bu sitede. Feza Gürsey kimdir hemen öğrendim. :)

  1. zeynep dedi ki:

   bende ögrendim

 7. ilayda dedi ki:

  Öğretmenimiz ülkemizde yetişmiş bir bilim adamını araştırıp bir ödev hazırlayın dedi. Annemle Feza Gürse’i araştırmaya karar verdik. En geniş bilgiye bu sayfada ulaştım sağolun.

Yorum Yaz