Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Fetret Devrinin Osmanlıya Etkileri

fetret-devriAnkara Savaşında Osmanlı Devletinin yenilmesini fırsat bilen beylikler bir çok Osmanlı toprağını ele geçirmişlerdi. Osmanlı Devletinin fetret devri olan 1402 – 1413 yılları arasında ise Timur devletin tekrar toparlanmasını engellemek için taht kavgalarını daha da şiddetli hale getirmek için kışkırtmalar yapmıştır. Çünkü Tmur’un amacı Ankara Savaşı’ndan mağlup olarak çıkan Osmanlı Devletinin tekrardan toparlanıp güçlü bir devlet olmasını engellemekti. Bu nedenle de Osmanlı Devleti içindeki taht kavgalarına karışık cepheleri daha da kışkırtmıştır.

Bu amaçları doğrultusunda Timur, Ankara Savaşı’nı kazandıktan sonra Anadolu Beylerinin topraklarını beyliklere geri vermiştir ve böylece Anadolu’da kurulmuş olan Türk birliğini parçalamaya çalışmıştır ve nitekim biraz da olsa başarılı olmuştur ve sonunda Osmanlı Devleti topraklarını Yıldırım’ın oğullarına bırakmıştır.

Timur Anadolu bölgesinden çekildikten sonra Yıldırım Beyazıt’ın dört oğulları arasında başlayan taht kavgaları ile 11 yıl süren fetret devri başlamış olmuştur.

Fetret devrinin Osmanlıya zararları oldukça fazladır. Çünkü fetret devrinde Osmanlı Devleti iç karışıklıklardan ve tahtın boş kalmasından dolayı fazlasıyla toprak kaybetmiştir.

Fetret Devrinin Osmanlıya Zararları Hakkında Sizler de Yorumlarınızı ve Bilgilerinizi Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz