Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Feodal Nedir Feodalizmin Anlamı

Feodalizm Anlamı nedir kısaca, feodal nedir bilgi verelim.

Derebeylik olarak da bilinen feodalite Ortaçağ Avrupa’sının en bilinen yönetim şeklidir. Latincede tımar anlamına gelen feodum kelimesiyle taşınabilir anlamına gelen başka bir Cermen kökenli kelimenin türetilmesiyle meydana gelen siyasi ve toplumsal örgütlenme biçiminin bilimsel adıdır.

Soylular ve vassallar (köylüler) arasındaki karşılıklı güvene dayalı bir anlaşma sonucu ortaya çıkan bir siyasi yönetim sistemidir. Bu yönetim sisteminde merkezi yönetimler zayıftır. Genellikle şehir devletleri örgütlenmeleri görülür. Feodalitede ekonomi genelde dışa kapalıdır ve kendi kendine yetirilebilirlik üzerine kurulmuştur.

Roma imparatorluğunun yıkıldığı ilkçağın sonundan merkezi krallıkların güç kazandığı 1600’lü yıllara kadar Avrupa’nın pek çok yerinde gücünü göstermiş bir yönetim biçimidir. İlkçağın sonunda Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ve Kavimler Göçü’nün ardından Avrupa’da siyasi dengeler ve toplumsal yapı değişmiş, bunun sonucunda güvenlik sorunları ortaya çıkmıştır. Bu sorunun çözümü için güçlü toprak sahipleri ve köylüler arasında anlaşmalar yapılmak suretiyle güvenlik sorunu çözülmeye çalışılmıştır. Sanayi devriminin ardından feodalizm rejimi dünya üzerinden tamamen yok olmuştur.

Feodal Ne Demek Anlamı ve Feodalizm Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Aylin sıla dedi ki:

  Ben biraz beğendim fena değil ama çok iyide değil

 2. Rojda dedi ki:

  Çok kötü bilgiler veriliyor

  1. adasd dedi ki:

   Hade canim Sende :D

 3. disanonim dedi ki:

  Kardeş türkçe türkçe olalı böyle katledilmedi.

 4. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar hep fevdalizmiyi hleşırıyoruz doğrudur .geri kafadır tekçidır kendi çıkarı için her kesı feda edebilir.fakat bugünki töm teknolojiye rağmen dönyanın 122 devletı görüyoruz okuyoruz allahşkına biz insanlar olarak barşıkmıyz ortak bir fikir örete bilirmiyız .doğmamış çocuklar için bir ortam hazırlamışmıyız.vijdanen rahatmıyız.lötfen bu sefer tersten çağrımızı yapalım köçükten böyüye insan gıbi döşünelım allahın vasfını yerın getırelım doğruya doğru yanlışa yanlış desek doğru bir dözen kurmuş olacağız.insanlar ölmesın.dileğiyle herkese slm.

  1. meryem dedi ki:

   beğendim feodalizm nedir kısaca olması hoşuma gitti.

 5. Anonim dedi ki:

  Daha geniş yazabilirdiniz ama feodalizm anlamı lazımdı bana yeterli yani teşekkürler.

Yorum Yaz