Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Feminizm Nedir

1028126_e26432c0ddda51fc283295c023e98e41Toplum içinde toplumda yaşayan insanların tutumları, duyguları ve düşünceleri doğrultusunda bir çok değer ve akımlar meydana gelmektedir. Meydana gelen akımlardan birisi de feminizmdir. Peki feminizm nedir?

Dünya üzerinde bulunan tüm toplumlarda kadınların haklarını savunan ve kadınları yücelten akıma “Feminizm” adı verilmektedir. Feminizm akımı, kadınların sahip olduğu hak ve özgürlükleri koruyarak erkeklerle eşit olduğunu tüm dünya üzerinde savunmaktadır.

Tarih sahnesine bakıldığında uzunca bir dönem kadınlar hak ettikleri değeri görmemişlerdir hatta bir çok hak ve özgürlüklerden de mahrum bırakılmışlardır dolayısı ile de toplumda bir öneme sahip olamamışlardır ki kadınların bu değersizliği neredeyse 20. yüzyıla kadar devam etmiştir. 20. yüzyıldan sonra dünya üzerinde demokratikleşme hareketleri meydana geldiği ilk dönemlerde de yine kadınlar erkekler ile eşit bir konuma gelmemiştir ancak bu dönemde bunun yanlış olduğunu fark eden bir takım insanlar feminizm akımını başlatarak kadınların da erkekler ile aynı hak ve özgürlüklere sahip olmasını ve toplum içinde değer görmesini sağlamışlardır.

15. ve 16. yüzyıllarda doğmaya başlayan feminizm akımı önce Avrupa ülkelerinde görülmeye başlanmıştır. Özgür düşünce ortamının oluşması ve kültürlerin gelişim sürecine girmesi ile bu akım daha da gelişmeye ve yayılmaya başlamıştır ve bu akım doğrultusunda kadınlar ile erkeklerin her alanda eşit olduğu vurgulanmaya başlamıştır.

Avrupa’da kendisini gösteren feminizm akımı kamuoyu sayesinde Osmanlı Devletinde de kendisini göstermeye başlamıştır ve Tanzimat fermanının ilan edilmesi ile Osmanlı Devletinde de küçük çaplı da olsa bir takım hak ve özgürlükler verilmeye başlanmıştır.

Feminizm Ne Demek Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz