Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Felsefe Dersi Nasıl Çalışılır

Felsefe sözcük itibari ile bilgi peşinde koşan, bilgiyi seven anlamına gelmektedir. Bu sebeple felsefe dersinde genel olarak bilgi sahibi olmak işimizi kolaylaştıracaktır. Bilgilerin öğrenilmesi elbette ezberle olabileceği gibi değişik sembol ve işaretlerle de sağlanabilir. Felsefe dersini iki gruba ayırmaktayız. Felsefeye nasıl çalışılır …

dersders

Birinci Grup;
Sorular genellikle yoruma dayalıdır. Bu sebeple çok kitap okumak burada işimizi görecektir. Doğru yönden ilerleyebilirsek eğer sorunun yüzde 80’lik bir kısmını yapmış bulunmaktayız. Geriye sadece cevabı vermek kaldı. Felsefe içerisinde mantık, psikoloji ve sosyoloji de bulunmaktadır. Bu derslerin hepsi yoruma dayalıdır. Yani birinci grubumuzda sadece yorum sayesinde iyi notlar ve netler elde edebilmekteyiz. Felsefe dersi konusunda soru çözme taktikleri geliştirmeli ve bunların üzerine yoğunlaşmalıyız. Felsefe çok zor bir ders değildir ve sadece okumaya dayanmaktadır. Okuyan ve okuduğunu anlayan öğrenciler için kolay lokma olabilecek felsefenin birinci bölümünü bitirmiş bulunmaktayız.

İkinci Grup;
Bilgiye dayalı olduğunu yukarda da yazmıştık. Burada bilgileri öğrenmek ve gerekirse ezberlenmek önemlidir. Bu sebeple sürekli tekrar yapmalı ve bildiklerinizi küçük notlarla yaşatmalısınız.

Psikoloji Sorularının Çözümü:
Bilginiz yeteri kadar olmalı ve yorumunuzu kuvvetli bir şekilde yapmalısınız. Böylece psikolojiyi çözmemek için bir nedeniniz kalmıyor.

Sosyoloji Sorularının Çözümü:
Sosyoloji sorularında yoruma ihtiyaç duymazsınız tamamen bilgiye dayanan sorulardır.

Mantık Sorularının Çözümü:
Mantık eşittir bilgi diye tabir edilir. Bu sebeple yorumunuz dilediğiniz kadar yüksek olsun yine de bilginiz olmadan boş geçeceğiniz sorulardır. Bu sebeple bilgiye önem verilmelidir.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz