Fazıl Say Hayatı Kısaca

Aşağıda Fazıl Say hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Dünyaca ünlü Türk piyanist olan Fazıl Say, 1970 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Ahmet say, yazar ve müzikolog olarak tanınmaktadır. Fazıl Say’ın doğuştan dudak damak yırtıklığının olması küçük yaşlarda operasyon geçirmesine neden olmuştur. Fazıl Say’ın geçirdiği operasyonla dudağı dikilmiştir. Doktor üflemeli çalgı çalmasını tavsiye edince müzik ile olan bağı kuvvetlenmiştir.

Fazıl Say, bütün dünyanın onu tanımasına vesile olan piyanoya henüz dört yaşındayken başlamıştır. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda üstün yetenekli çocuklar kontenjanında yer alarak 1987 yılında konservatuvarda önemli başarılar elde etmesi eğitim hayatının da başarılı geçmesine neden olmuştur.

Müzik eğitimine Almanya’da burslu bir şekilde devam ederken birçok başarılar da elde etmiştir. Konçerto solisti olarak unvan kazanması da bu yıllarda gerçekleşmiştir. Almanya’da çok önemli müzikal başarılara imza atmıştır. Piyanoyla olan bağı kuvvetlenerek hayatının bir parçası haline gelmiştir.

Amerika’da aldığı başarılarla konser verme başarısı elde etmiş ve konserler vermeye başlamıştır. Ardından bestecilik yönünü geliştirerek dünya çapında bir sanatçı olma yoluna girmiştir. Kendi bestelerini yapması özgün ve yaratıcı kimliğinin öne çıkmasına neden olmuştur. Bu başarılarının devamında yaklaşık yirmi yıldır da piyano alanında uzman olarak konserler, besteler gerçekleştirmek ve sevenleriyle buluşmaktadır. Birçok defa yılın piyanisti seçilmiştir. Dünyaca ünlü orkestralarla çalışmıştır. Adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Fazıl Say Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.