Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Merkeziyetçi Yapısını Güçlendirmek İçin Hangi Faaliyetlerde Bulunmuştur?

Aşağıda Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı merkeziyetçi yapısını güçlendirmek için hangi faaliyetlerde bulunmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde merkeziyetçi devlet yapısının korunmasının gerekliliği, toprakların hızla genişlemesi ve toprak politikalarında tarıma dayalı bir vergi sisteminin bulunmasıdır. Devletin siyasi ve idari olarak güçlenmesi için Fatih Sultan Mehmet de bir takım faaliyetlerde bulunmuştur.

Merkeziyetçi bir yapının oluşması ve güçlenmesi devletin siyasi, idari ve ekonomik olarak güçlenmesini sağlamıştır. Osmanlı Devleti güçlü bir devlet anlayışıyla uzun yıllar varlığını sürdürmüştür.

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı merkeziyetçi yapısını güçlendirmek için şu faaliyetleri yapmıştır:

*Müsadere uygulamasını başlatmıştır.

*Kardeş katlini yasal hale getirmiştir.

*Haremden evlenme usulünü başlatmıştır.

*Ülke topraklarının padişahın olduğu anlayışını getirmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğba dedi ki:

    selam arkadaşlar bu bilgi vallaha ilgi uyandırıcı, sayenizde 100 aldım Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Merkeziyetçi Yapısını Güçlendirmek İçin Hangi Faaliyetlerde Bulunmuştur? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

  2. duygu özaslan dedi ki:

    Slm ödev siteniz inan ki çok hoşuma gitti, 2 artı aldım, benim adım duygu özaslan, ben Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Merkeziyetçi Yapısını Güçlendirmek İçin Hangi Faaliyetlerde Bulunmuştur? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz