Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Fatih Sultan Mehmet hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fatih Sultan Mehmet, namı diğer II. Mehmet, II. Murat’ın ve Huma Hatun’un oğulları olarak Edirne’de dünyaya gelmiştir. 29 Mart 1432’de doğmuştur. Edirne2nin başkent olduğu dönemde dünyaya gelene II. Mehmet iyi bir eğitime sahip olarak büyümüştür.

 

Babası II. Murat’ın emriyle 13 yaşında tahta geçmiştir. Onu kullanacaklarını anlayınca bir padişah olarak babasına tahta yeniden geçmesini emretmiştir. Böylece Osmanlı tarihinde ilk defa gerçekleşen bir olay meydana gelmiştir. Osmanlı Devleti’nde iki padişah iki kez tahta geçmiştir. Bunlardan biri II. Murat, diğeri II. Mehmet’tir.

Fatih’in hocası Akşemsettin’dir. Akşemsettin haricinde kimseyle sırrını paylaşmamıştır. İyi bir eğitim görmüştür. 7 dil bilmektedir. Çocuk yaşlarda eskiz çalışmaları ve imza çalışmaları yapmıştır. Harita çalışmaları ve araştırmaları yapmıştır. İyi bir mühendis olarak yetişmiştir.

İkinci kez tahta çıktığında 21 yaşındadır. İstanbul’u fethetmek hayaliyle yaşadığı için en önemli seferini İstanbul üzerine gerçekleştirmiştir. Nisan ayında kuşattığı İstanbul’u 29 Mayıs, 1453 günü fethetmiştir. İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusuna dokunmamıştır. Eman dileyene karışmamıştır. Şehri yağmalatmamıştır.

Fetih sırasında tarihte görülmemiş bir top döktürmüş ve mühendisliğini yapmıştır. Bu toplar sayesinde şehri almıştır. Gemileri karadan yürütmüştür. Fetihle beraber Ortaçağ kapanıp Yeniçağ açılmıştır.

İstanbul’u fethettikten sonra Fatih unvanını almış ve Peygamber (a.s.)’ın övgüsüne mazhar olmuştur. Doğu Roma’yı fethetmiş, Batı Roma üzerine yürümüştür. İstanbul’u başkent yapmıştır. Sahnı Seman medreselerini ilk üniversite mahiyetinde kurmuştur.

3 Mayıs 1481 yılında zehirlenerek vefat etmiştir. Türbesi, Fatih Camii, haziresinde bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Musa dedi ki:

    Çok faydalı oldu tarih ödevimde kullandım.

  2. marinette dedi ki:

    çok teşekkür ederim.Gerçekten çok yararlı oldu.

  3. Hakan dedi ki:

    Öğretmen Fatihin hayatını araştırın dedi bir de not vereceğim demez mi, şükür buradan bulduk arkadaşımla ortak yazdık teşekkürler kısa olması iyi olmuş.

Yorum Yaz