Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Fatih Sultan Mehmet Gemileri Karadan Nasıl Yürütmüştür

Fatih Sultan Mehmet Gemileri Karadan Nasıl Yürüttü

Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan nasıl yürütmüştür? Fatih Sultan Mehmet, deniz kuvvetlerini karadan ilerletip Haliç sularına ulaştırabileceğini söylediğinde bir çok paşa ve sadrazam bu düşüncesine karşı çıktı. Fatih ise onlara şu cevabı verdi:

Biz Peygamber Efendimizin isteğini yerine getirmek için burada toplandık. Biz Sultan Murad Han’ın evladı Mehmed Han’ız. Allah’ın müsadesi ve yardımlarıyla olanaksızı olanaklı kılarız. İlerleyin, işçi getirin, usta getirin! Dolmabahçe üzerinden Beyoğlu!na kadar büyük bir yol oluşturun ve bu yolun üzerini kızaklarla kaplayın. Cenevizliler’den yağ edinip bu kızakları yağlayın. Ama bu olayı kimselere söylemeyin. Bizanslılar bunu fark etmemeli!

Fatih’in bu sözlerinin ardından 67 veya bazı kaynaklara göre 72 parçadan oluşan deniz kuvvetlerinin Haliç sularına ulaştırılmasına karar verildi. Dolmabahçe üzerinden Beyoğlu topraklarına kadar ulaşan bir patika yapıldı ve kızaklarla kaplanıp yağlandı. Bu gemilerin altına koymak için de arabalar yapıldı. Bir çok sayıda manda ve öküz bulundu. Cenevizli casuslar da bu çabayı fark ediyorlar ama bununla neye ulaşılacağını anlamıyorlardı.

Bu esnada Molla Gürani, beraberinde öğrencileri ile geldi. Molla Gürani, fethin Sultan Mehmet’e nasip olacağını şu sözleri ile vurguladı:

Sultanım, bu fetih sizin nasibiniz. Asla pes etmeyin. Yanımda destekçilerim ile geldim. Kefenlerimiz de yanımızdadır ve son nefesimizi verene dek fetih için mücadele etmeye hazırlıklıyız, sözlerini söyledi.

Fetihten önceki gece boyunca Osmanlı donanması Haliç sularına ulaştırıldı. 22 Nisan tarihinde Haliç’e ulaşan donanma saldırılara başladı. Bizans Komutanı Giovanni Giustiniani donanmasını Haliç’e nasıl gelebildiğini anlamıyordu. Bu olaylara ek olarak İstanbul topraklarından padişahın isteği doğrultusunda Zağanos Paşa’ya köprü yaptırıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz