Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’ya Geldiğinde Hristiyanlara Nasıl Davranmış Olabilir?

Bu yazımızda Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’ya geldiğinde hristiyanlara nasıl davranmış olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra fatih unvanını almıştır. İstanbul’un fethi bir istila hareketi değildir. Bizans zulmünü sona erdiren bir hareket olarak İstanbul’un fethedilmesindeki dini mazhariyet nedeniyle askerlerin ve komutanı II. Mehmet’in tevessül ettiği salih bir ameldir.

Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’ya geldiğinde hristiyanlara iyi davranmıştır, adil ve merahmetli olmuştur. Vakur ve izzetli bir duruşla Müslümanlık şerefiyle ilerlemiştir. Geri hizmette olanlara, çocuklara, yaşlılara ve kadınlara dokunulmamıştır. Hiçbir mabede, hastaneye ve esnaflara zarar verilmemiştir. Kılıç çekene kılıç çekilmiştir. Kılıç hakkı olarak Ayasofya Cami yapılmıştır. II. Mehmet biraz da bu nedenle fatih olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fazilet dedi ki:

    Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’ya geldiğinde hristiyanlara ayrıcalıklı, hosgörülü o kadar özgürlükçü hissettirmiştir ki tüm bu halk ondan minnetle bahseder.

Yorum Yaz