Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı

Bu sayfamızda Faruk Nafiz Çamlıbel hakkında bilgi vermeye çalışarak Faruk Nafiz Çamlıbel kimdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İstanbul’da doğmuş olan şair, öncelikle Tıp fakültesine başlamış ancak bitiremeden Tıp fakültesinden ayrılmıştır. Bunun ardından gazetecilik yapan şair bir süre sonra da edebiyat öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

1946’dan 27 Mayıs 1960 tarihine kadar TBMM’de milletvekili olarak görev almıştır. Akdeniz’de bir gezideyken gemide kalp yetmezliğinden vefat etmiştir. Faruk Nafiz Çamlıbel önceleri aruz vezni ile aşk şiirleri yazmıştır. Sonra ise Milli edebiyat akımının etkisiyle hece ile yazmaya başlamış hecenin beş şairinden biri olmuştur. Edebiyat öğretmeni olarak Anadolu’da bulunmuş olması onu memleket edebiyatına yönlendirmiştir. Hem hece hem aruz vezni ile yurdun güzelliklerini anlatan şiirler kaleme almıştır.

Eserleri: Şarkın Sultanları, Dinle Neyden, Gönülden Gönüle, Çoban Çeşmesi, Suda Halkalar, Bir Ömür Böyle Geçti Elimle Seçtiklerim, Boğaziçi Şarkısı, Tatlı Sert, Zindan Duvarları, Han Duvarları, Yıldız Yağmuru, Ayşe’nin Doktoru, Canavar, Özyurt, Yayla Kartalı

Faruk Nafiz Çamlıbel ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz