Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2021

Faranjit Nasıl Tedavi Edilir Kısaca

Faranjit Nasıl Tedavi Olur hakkında bilgi kısaca, Faranjit Nasıl Tedavi Edilir Kısaca.

Yutak ve iltihap sırasıyla latince farenks ve itis demektir. Faranjit de bu ikisinin birleşiminden meydana gelmiş bir kelimedir. Yani faranjit aslında bir boğaz iltihaplanmasıdır ve boğazımızda ağrı oluşturur.

Hastalığın tedavisinde ana silah antibiyotiktir. Faranjit virütik bir hastalık olduğundan dolayı aslında antibiyotik iyileştirmez ancak antibiyotik bakterileri önlediğinden hastalığın iyileşmesi hızlanır denebilir. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve öksürük gidericiler de kullanılmalıdır. Alerjisi olanlar alerji önleyicilere de başvurabilir. Ayrıca geniz akıntısı oluşmuşsa bunu engellemek için de ilaç verilmelidir. Faranjit eğer kronikse daha uzun sürer. Tedavi sürecinde doktora da hastaya da görevler düşmektedir. Kronij faranjit zaten tam anlamıyla kaybolmaz. Pastil kullanımı bu durumda fayda göstermez.

Yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk, boğazda yanma veya kaşınma, boğaz ağrısı ile ateş, öksürük gibi durumlar bu hastalığa işaret eden önemli bulgulardır. Akut faranjitte ise burun tıkanıklığı, boyunda beze, burun akıntısı, halsizlik, kırgınlık, baş ağrısı, ses kısıklığı gibi şikayetler meydana gelmektedir. Bunlar kronik faranjitte o kadar belirgin görülmemektedir. Bu şikayetler kronik faranjitte daha hafif olsa da hiç geçmemektedir veya sürekli kendini tekrar etmektedir. Teşhis koymakta kullanılabilecek diğer şikayetler şöyledir: boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu.

shutterstock_8911969

Faranjit Nasıl Tedavi Edilir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz