Facebook’un gizlilik uyarısı!

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un yeni gizlilik kılavuzunu yayımlamasının ardından ortaya çıkan uyarı, milyonlarca kullanıcının kafasını karıştırırken, uyarının geçersiz bir mesaj olduğu belirtildi.

Facebook’ta yayılan ve kişisel bilgilerin korunmasıyla verilerin izinsiz kopyalanmasını engellediğini öne süren ‘gizlilik uyarısı’, sosyal medya ağında karmaşaya neden oldu. Yeni gizlilik kılavuzunun açıklanmasının ardından gelen uyarının hiçbir yasal önemi bulunmadığı belirtildi. Facebook, söz konusu mesajın doğru olmadığını açıkladı.
Facebook’un geçmişte gizlilik konusunda birçok sıkıntı yaşaması mesajın çok büyük bir karmaşa yaratmasına neden oldu.
Birçok uzman tarafından ‘sahte’ olduğu da ifade edilen mesajda, Facebook’un artık kamuya açık bir şirket olduğu belirtilirken, sitenin yönetimsel belgelerine yönelik değişiklik tekliflerine kullanıcıların öneride bulunabileceğini, ancak oy veremeyecekleri ifade edildi.
Söz konusu uyarı şu ifadeyle başlıyor: Yeni Facebook kılavuzu kapsamında, tüm fikri hakkımın kişisel bilgilerime, grafiklerime, çizimlerime, resimlerime, fotoğraflarıma, videolarıma vb. verilerle bağlantılı olduğunu ilan ederim (Berner Konvansiyonu uyarınca). Bahsettiğim verilerin kullanılması için her zaman yazılı olarak iznim gerekmektedir.”
Mesajın devamında, tüm kullanıcıların söz konusu mesajı kopyalayıp duvarlarına yapıştırabileceği belirtilse de, Facebook (şirket bünyesindeki tüm yetkili ve çalışanların) kullanıcının profili veya içeriklerine karşı işfa etme, kopyalama, dağıtma, yok etme gibi bir eylemde bulunamayacağı ifade edildi.
“UYARI YOKSA PAYLAŞIM SERBEST!”
Mesajın en son kısmında, Facebook’un halk arzından sonra artık kamuya açık bir şirket olduğu ve tüm üyelerine “buna benzer bir mesaj yayımlamasının tavsiye edildiği” belirtildi. Bu kapsamda, uyarıyı içeren mesajın veya kullanıcıların hazırlayacağı benzer bir mesajın yayımlanması gerektiği, aksi takdirde kullanıcıların profillerindeki fotoğraflar ve diğer bilgileri kopyalanmaya açık bırakacakları ifade edildi.
TechCrunch’ın verdiği bilgiye göre, Facebook’un yönetimsel konularda yapacağı değişikliklerin kullanıcılar tarafından değiştirilmesi imkanı olsa da bu çok kolay değil. Bir değişim hakkında tavsiye için en az 7 bin kullanıcının yorum yapması gerekirken, bir değişimin bloke edilmesi için 300 milyon oy gerekecek. Gizlilik konuları iyice karmaşık bir hale gelen Facebook’un, yakın zamanda bir Gizlilik Müdürü atayacağı da söylentiler arasında.
FACEBOOK’TAN AÇIKLAMA
Facebook, bugüne dek yaşanan en büyük gizlilik karmaşası hakkında sayfasından açıklama yaptı:
“Facebook’un kullanıcıların bilgilerinin veya sitede yaptıkları paylaşımın sahipliği konusunda değişiklik yapacağına yönelik söylentiler var. Bu söylenti doğru değil. Facebook’u kullanan herkes yayımladıkları bilgiyi ve içeriği sahiplenir ve bu şartlarımızda beyan edilmiştir. Kullanıcılar, bilgilerinin ve içeriklerinin nasıl paylaşıldığını kontrol eder. Bu bizim politikamızdır ve her zaman böyle olmuştur.”
GEÇERLİLİK PAYI YOK
Mashable yazarı Stan Schroeder, Facebook’ta beliren uyarının Temmuz ayında yayımlanan bir mesaja çok benzediğini ancak her ikisinin de geçerli olmadığını ifade etti.
Schroeder, ‘uyarı notunun’ arkasındaki fikrin, “Facebook’un borsada işlem gören bir şirket olmasından dolayı, üyelerin gizliliğinin olumsuz etkilenebileceği düşüncesi” olduğunu ifade etti. Bu fikrin yanlış olduğunu belirten Schroeder, Facebook kullanıcılarının, sosyal medya ağına üye oldukları zaman kabul ettikleri şartların hala geçerli olduğunu ve kullanıcılara yönelik yasal bir açıklamanın bu şartları değiştirmeyeceğini vurguladı.
“BU MESAJ SİZİ KORUMUYOR”
FirstPost sitesi, Facebook’ta beliren gizlilik uyarısı mesajının açıkça sahte olduğunu belirtirken, Facebook’un halka arz edilmesinin, kullanıcılara sunduğu ilk fikri hak şartlarını ortadan kaldırmadığını ifade etti.
Snopes adlı forumda yapılan açıklamada da, mesajın benzerlerine geçmiş yıllarda da rastlandığı ifade edildi ve ‘sadece bir soru sorarak veya yasal bir açıklama yaparak, Facebook kullanıcılarının gizlilik veya fikri haklarının değiştirilemeyeceği’ belirtildi. Snopes, yasal bir açıklama veya uyarıyla, Facebook’un çeşitli yasal sonuçlardan bağımsız kalamayacağını ve bu tür bir girişimin geçerli olmadığını ifade etti.
CBS News de bu konunun altını çizerken, kullanıcıların aslında Facebook ile paylaşımda olduğuna dikkat çekti. Buna göre, kullanıcılar Facebook’a yükledikleri fikri haklarını gizlilik ve uygulama ayarlarına göre belirlediklerini ve Facebook’la küresel alanda fikri haklarının paylaşımını sağlayan ‘özel olmayan’ bir anlaşma yaptıklarını belirtti. Facebook hesabınızı sildiğinizde bu anlaşma da ortaya kalksa da, bilgileriniz paylaşmış olan diğer hesaplar açık kaldığı sürece paylaşılan bilgiler de aktif olmaya devam edecek.
“KİMSE BU UYARILARA KANMAMALI”
Facebook’ta geçmişte birçok güvenlik açığı bulan ve gerekli yazılımların yapılmasını sağlayan Türk bilişim uzmanı İbrahim Baliç, kullanıcıların gizlilik konusunda yanlış uygulamalara karşı bilinçlenmelerinin önemli olduğunu belirtti.
Baliç, “Hiçbir platformda veya hiçbir sistemde bilgi paylaşarak yasal bir sorumluluğun önüne geçmezsiniz veya engel olamazsınız, bu herkes tarafından bilinmesi gereken bir husus” dedi.
Baliç, “Bu tarz eylemlerin her zaman sahte olarak algılanması gerekiyor. “Gizlilik” ile ilgili her şey sözleşme niteliğinde kullanıcıya sunulur ve bunları kabul etmesiyle bu şartların sorumluluğunu üstünde taşır… Yayıncı, kullanıcının duvarında herhangi bir şeyden ötürü sorumluluk taşımaz ya da buradaki bilgilerin önüne geçmez” ifadesini kullandı.
Facebook’un yayımladığı mesaj hakkında dikkat edilmesi gereken detaylara yer veren yalansavar.org, “Berner Konvensiyo”nu olmadığına dikkat çekti ve kullanıcıları önemli hususlar konusunda uyardı.
PAYLAŞIM AYARLARINA DİKKAT EDİLMELİ
FirsPost, Facebook’a girilen bilgilerin hangisinin kamuya açık olup olmadığını belirlemek için bir paylaşımda bulunduğunuz zaman beliren sembole dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Örneğin ‘Dünya’ sembolünün belirmesi, paylaşılan bilginin herkese açık olduğunu ve internette aranabilir olacağını temsil ediyor.
Facebook’un gizlilik kılavuzunda yaptığı değişikliklerle ‘e-devlet’ uygulamalarına kaydığını öne süren FirsPost, kullanıcılara bilgilerinin paylaşımında belirleyecekleri ayar konusunda dikkatli olmalarını önerdi.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.