Facebook Kullanırken Güvenliğimiz İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Facebook kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi kısaca, Facebook kullanırken güvenliğimiz için nelere dikkat etmek gerekir

Facebook kullanıcılarının başı zaman zaman güvenlik önlemlerini almadıkları için derde girebilmektedir. Bu nedenle Facebook’ta bazı noktalara dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta ise tanımadığınız kişilerin gönderdiği arkadaşlık isteklerinin kabul edilmemesidir.

Hesap güvenliği ile ilgili bir diğer nokta şifrenizin güvenilirliğidir. Şifrenizde mümkün olduğunca harf ve rakamı karışık olarak kullanın. Şifrenizin olabildiği kadar karışık olmasında fayda olduğu için büyük harfler ve küçük harfler de karıştırılarak kullanılabilir. Ayrıca şifre güvenilirliğinin yüksek olmasında bir başka faktör karakter sayısıdır. Bu nedenle en az 8 karakterli bir şifre oluşturun.

Evinizde olmadığınızı insanlarla paylaşmak için evinize geri dönmeyi bekleyin. Burada söylemek istediğimiz evde olmadığınızı herkesin bilmemesi gerektiği. Durum bildirimlerinizde evde olmadığınız ile ilgili bir şey paylaştığınızda bunu güvenilir olmayan kişiler de görebilir. Gittiğiniz yerde yaşadığınız güzel şeyleri ve fotoğraflarınızı biraz daha bekletin ve gittiğiniz yerden dönünceye kadar paylaşmayın. Bu hesabınızın değil evinizin güvenliği açısından önemli bir noktadır.

Herkesin sizi rahatlıkla bulmasını engellemek de hesabınızın güvenliğini sağlayacaktır. Bunun için öncelikle Facebook Gizlilik Ayarları’na girin ve Arama Search bölümünde Sadece Arkadaşlarım seçeneğini işaretleyin. Bu şekilde çok uzaktan sizinle ilgisi olmayan insanların sizi rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.

Profilinizde doğum tarihiniz tam haliyle bulunuyorsa kimlik hırsızları için iyi bir avsınız demektir. Doğum tarihinizi en azından sadece arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Tam doğum tarihinizi kaldırmak için profil sayfanızdaki Bilgiler (Info) bölümünde Bilgileri Düzenle (Edit Information) seçeneğini bulun. Burada sadece arkadaşlarınız için doğum tarihinizi görünür kılmak istiyorsanız gün ve ay seçeneklerini işaretleyebilirsiniz. Arkadaşlarınız bu sayede doğum gününüzü rahatlıkla hatırlayacaktır ve sizin için bir kısıtlama teşkil etmeyecektir. Tam tarih paylaşmadığınız için de kimliğinizden faydalanmak isteyenlere davetiye çıkarmamış olursunuz.

Bunun dışında bir de yaş sınırlaması konusu var. Facebook kurallarına göre 13 yaşından küçük çocukların Facebook kullanması yasak; ancak tüm dünyada 13 yaş altı birçok Facebook kullanıcısı bulunuyor.

Facebook Kullanırken Güvenliğimiz İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.