Facebook İle Yahoo Arasındaki Dava ve Sebebi

Yahoo-Facebook davaSanal dünyanın devleri arasında bu kez de patent davası başladı. Yahoo ve Facebook bugünler de mahkemelik. Peki Facebook ile Yahoo arasındaki davanın nedeni ne ?

Yahoo ile Facebook arasındaki dava süreci giderek kızışıyor. Facebook’u reklam, gizlilik denetimi ve sosyal ağlarla ilgili internet patentlerinden 10’unu ihlal etmekle suçlayan Yahoo, 6 hafta önce açtığı davaya yeni suçlamalar ekledi.

Facebook’u reklam, gizlilik denetimi ve sosyal ağlarla ilgili internet patentlerinden 10’unu ihlal etmekle suçlayan Yahoo, mahkemeye sunduğu yeni belgelerde ihlal edilen patent sayısını 12’ye yükseltti.

Yahoo, aynı zamanda Facebook’u iki şirketin olası patent ihlallerinde mahkemeye başvurmadan önce birbirlerini haberdar etmelerini öngören anlaşmayı da ihlal etmekle suçladı.

FACEBOOK: ŞAŞKINA DÜŞTÜK

Facebook ise yaptığı açıklamada, Yahoo’nun hiç durmadan değişen eylemlerinden şaşkına düştüklerini belirterek şirketin son iddialarının tamamen asılsız olduğunu ileri sürdü.

Yahoo’nun 12 Mart’ta açtığı davanın ardından Facebook, IBM’den 750 patent satın almış ve patentlerini ihlal ettiği suçlamasıyla Yahoo’ya karşı dava açmıştı.

Facebook, bu hafta başında ise Microsoft’un AOL’den satın aldığı 650 patent için 550 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Facebook, internetteki liderliğini Google’a kaptıran Yahoo’nun reklam gelirlerinin büyük bir kısmını ele geçirmişti.

AA – 29 Nisan 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.