Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Ezop Eserleri ve Eserlerinin Genel Özellikleri

Ezop eserleri ve özellikleri hakkında bilgi kısaca, Ezop eserleri ve eserlerinin genel özellikleri.

Yunan masalcısı olan Ezop’un hayatı kesin olarak bilinmemekle beraber eserleri hakkında oldukça geniş bilgiye sahibiz. Fabl, yani kahramanı hayvanlar olan eserler dalında çok iyi masallar ortaya koymuştur ve ün salmıştır.

Fabl türünde genelde yapıldığı üzere Ezop da hikayelerin sonunda kıssadan hisseler ile okuyuculara çeşitli öğütler verir. Bunlar özellikle küçük yaştaki çocukların ders çıkarması açısından çok iyi nitelikte öğütlerdir.

Fabl eserlerinde hayvanlar tıpkı insanmışçasına konuşturulur. Dramatik ve didaktik bir eser olan fabl türü Ezop’un meşhur olduğu yazı dalıdır.

Konuşturma (intak) ve teşhis (benzetme) söz sanatları Ezop’un en çok kullandığı söz sanatlarıdır. Serim, düğüm ve çözüm yöntemi tüm eserlerinde göze çarpmaktadır. Düz yazı ve şiir şeklinde kaleme alınmış eserleri olan Ezop’un masalları sayesinde pek çok çocuk hayal gücünü geliştirmekte ve hayata dair dersler çıkarmaktadır.

Ezop Masalları, Karınca ile Ağustosböceği, Tilki ile Üzümler, Çoban İle Kurt Ezop’un en çok bilinen masalları arasındadır.

        Ezop Eserleri ve Eserlerinin Genel Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Şevval Kaya dedi ki:

  bu ne yaaaa

 2. beyza kurtoğlu dedi ki:

  siteniz işime yaradı teşekkürler :) :) :)

 3. metehan dedi ki:

  hiç yardımcı olmadı

  1. esma dedi ki:

   ama yinede sol olun baayy

 4. gökhan dedi ki:

  Teşekkürlerr

Yorum Yaz