Ezanda, Namaza Çağrılırken Söylenen “Haydi kurtuluşa” İfadesi Bize Neyi Anlatmaktadır?

Bu yazımızda ezanda, namaza çağrılırken söylenen “Haydi kurtuluşa” ifadesi bize neyi anlatmaktadır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Namaz farz olan bir ibadettir. Cemaatle kılınarak gerçekleştirilir. Namazın bireysel kılınması bir izindir. Daha çok cemaatle kılınması teşvik edilmiştir. Namaz beş vakit ezanın okunmasıyla vaktin girmesi şeklinde günün belli zamanlarında belli rekatlarda ve şekillerde eda edilmektedir.

Namaz çağrısı olarak ezan okunmaktadır. Ezan saati, namaz vaktinin geldiğini bildirir. Ezan tekbir, şehadet, tevhid ve seslenme kısımlarından oluşur. Seslenme kısımlarında haydi kurtuluşa diyen müezzin ya da imam, namazın insanlar için cehennemden kurtuluş olduğunu beyan etmektedir. Namaz bu nedenle çok önemli bir ibadet olarak farz kılınmıştır. Namaz kılmak her müslümanın gerçekleştirmesi gereken bir ibadettir, yoksa cehennemle tehdit bulunmaktadır.

1 yorum

  1. Ezanda, namaza çağrılırken söylenen “Haydi kurtuluşa” ifadesi bize günahlardan arınmaya çağrıldığımızı anlatır. Çünkü namaz bizi doğru yola sevk eder, Allah’a içimizi açtığımız anlardır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.