Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Eyüp El Ensari Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Eyüp el Ensari hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ebu Eyüp el Ensari, Medineli Müslümanlardan olup asıl ismi Halid’dir. Künyesi ile bilinen Eyüp el Ensari, II. Akabe Biatları’nda, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Medine’ye gelmeden Müslüman olmuştur. Medine’de yaşayan Hazrec kabilesindendir.

Evs ve Hazrec kabilelerinin birbiriyle barışından sonra hicret olayı gerçekleşince hicret eden muhacirleri karşılayan halk olarak ensar ismini almışlardır. Ensar, yardım eden demektir. Hazreti Halid’in de künyesi bu şekilde oluşmuştur.

Eyüp el Ensari’nin telkinleriyle bütün ailesi, akrabaları ve yakın komşuları Müslüman olmuştur. Eyüp el Ensari Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e bağlılığı ile bilinmektedir. Peygamber (a.s.), Medine’ye hicret ettikten sonra O’nu evinde misafir etmek istemiştir.

Peygamber (a.s.) kimseyi kırmak istemediği için devesi Kusva’nın çökeceği yerde misafir olacağını beyan etmiştir. Deve, Eyüp el Ensari’nin evinin önünde çökünce Peygamber (a.s.), Eyüp el Ensari’nin evinde misafir olmuştur.

Bu olaydan sonra Eyüp El Ensari,  mihmandarı resulü Kibriya olarak bilinmiştir. Allah’ın elçisini misafir eden büyük insan anlamındadır. Eyüp el Ensari, gerçekten yardımsever, misafirperver bir insan olarak Müslümanlığın şartlarını yerine getirmiştir.

Peygamber (a.s.) ile birlikte Bedir, Uhud, Hendek, Tebük, Hayber ve Mekke’nin Fethi’nde bulunmuştur. Peygamber (a.s.) vefat ettikten sonra da gaza cephelerinde bulunmuştur. Hazreti Muaviye (r.a.)’ın oğlu Yezid komutasında İstanbul’a kadar gelen ordunun içinde yer almıştır.

İstanbul muhasarası esnasında vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine ordunun gidebileceği en uzak yerde defnedilmiştir. Kabrini Fatih Sultan Mehmet fetihten sonra ortaya çıkarmıştır. Bugün İstanbul’da semte ismini veren mevkide kabri bulunmaktadır.

Eyüp El Ensari Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mine dedi ki:

  Bencede çok güzel olmuş çok işime yaradı 😀

 2. mine dedi ki:

  çok güzel yüz aldım

 3. efecan dedi ki:

  çok teşekkürler çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 4. Tres dedi ki:

  Çok güzel olmuş elinize sağlık

 5. BİLAL dedi ki:

  TŞEKÜR EDERİM CANIM

 6. Ebrar dedi ki:

  Gerçekten çok beğendim çok teşekkürler kısa ve öz olmuş cidden kimi sitede kısa deyip sayfalarca anlatılırken burada denildiği gibi anlatılması çok hoşuma gitti tekrardan teşekkürler

 7. Elanaz dedi ki:

  Öğretmenime Eyüp Ensari kim diye sordum fakat benim araştırıp bulmamın daha doğru olduğunu söyledi. Araştırmam sonucunda yazınıza denk geldim. Bu yazınızda Eyüp Ensari’nin hayatını çok iyi anlatmışsınız. Çok işime yaradı teşekkürler.

Yorum Yaz