Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Evliya Çelebi’nin Hayatı

Evliya Çelebi hayatı kısaca, Evliye Çelebi kimdir

Evliya Çelebi; 1611 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi ise Derviş Mehmet Zilli’dir. En ünlü eseri Seyahatname’dir.

Evliya Çelebinin babası sarayda hizmet veren bir kuyumcuydu. Kendiside özel eğitim almıştır. Babasından ise tezhip, nakış ve hat sanatlarını öğrenmiştir. Çelebi, müziğe meraklı biridir. Aynı zamanda hafız olduğu bilinmektedir.

Yazdığı seyahatnamede gezisine gördüğü rüya ile başladığını anlatmaktadır. Rüyası ise şu şekildedir; Rüyasında Hz. Muhammed’i gördüğünü dil getiren Çelebi peygamberimizden Şefaat ya Resulallah demek üzereyken dilinin sürtüp Seyahat ya Resulallah dediğini anlatır. Bunun kendine bir gönderme olduğunu düşünerek ülkeleri gezmeye ve bunları not etmeye başladığını söyleyen Çelebi gezilerini 50 yılda bitirmiştir. Eserinde gezdiği toplumun kültürlerine, adetlerine, yaşayışlarına dair pek çok şey bulunabilir. Eserini yalın bir dille kaleme almıştır. Aynı zamanda bu eser kültürel derleme diye de adlandırılabilir. eserde gezdiği yele ait yok yoktur. Bir toplumda sık dinlenilen öykülere, türkülere, şiirlere, manilere, oyunlara, giyim tarzlarına, yemeklerine, düğün ve cenaze törenlerine, inançlarına, kültürleri davranışlarına, sanatlarına ve daha pek çok alanda incelemelerine yer vermiştir.

evliya çelebi

Evliya Çelebi’nin Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz