Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Evlenen Bir Kadın Sadece Kendi Kızlık Soyadını Kullanabilir mi?

Daha önce çıkarılan bir kanunla kadınlara evlendiği takdirde, eşinin soyadının önünde kendi soyadını kullanabilme izni verilmişti. Kadın evlilikten sonra , evlilik kaydının nüfus kayıtlarına geçme aşamasında bir dilekçe ile eşinin soyadının önünde kendi soyadını kullanabiliyordu. Ancak bununla yetinemeyen bir kadın dava açtı ve sadece kendi kızlık soyadını kullanma noktasında açtığı davayı kazandı. Evlenen Kadın Kızlık Soyadını Kullanabilirmi, Evlilikten Sonra Nüfus Cüzdanına Kızlık Soyadı Yazılır mı Yazılabilirmi? Ayrıntılar şöyle:

Karadeniz Teknik Üniversitesi ( KTÜ )Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan Hatice Yılmaz Yüksekyıldız, 13 Ocak 2011’de, evlilik soyadının iptaline ve yalnızca bekarlık soyadını kullanmasına karar verilmesi talebiyle avukatı Alev Yıldız aracılığıyla dava açtı.

Aynı zamanda uluslararası gemilerde 3. kaptan olarak çalıştığını, birçok ülkeye ”Yılmaz” soyadıyla girdiğini ve mesleğinde bu soyadıyla tanındığını ifade eden Hatice Yılmaz Yüksekyıldız, 2010’da eşi Ercan Yüksekyıldız ile evlendiğini, Türk Medeni Kanununun 187. maddesi gereğince bekarlık soyadı yanında eşinin soyadını da kullanmak zorunda kaldığını kaydetti.

Bu nedenle mesleğinde bazı sorunlarla karşılaştığını bildiren Hatice Yılmaz Yüksekyıldız, birey olarak, kendi soyadını kullanma hakkının kişiye sıkı sıkıya bağlı, devredilemez hak olduğuna dikkati çekti ve Türk Medeni Kanununun 187. maddesinin, Türkiye’nin onayladığı uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu ifade etti.

Dava, Ankara 11. Aile Mahkemesinde görüldü. Dahili davalı Ercan Yüksekyıldız da eşinin kişilik haklarının korunmasına yönelik olarak, kendi soyadını kullanma isteğini kabul ettiğini dava sürecinde mahkemeye bildirdi.

Hakim Mustafa Karadağ da Hatice Yılmaz’ın, yalnızca bekarlık soyadını kullanma talebini uygun bularak, davanın kabulüne karar verdi.

Hakim Karadağ’ın yazdığı gerekçeli kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini (AİHS) onaylayan devletlerin, cinsiyet de dahil olmak üzere, hiçbir ayrımcılık yapılmadan herkesin hak ve özgürlüklerden yararlanmasının sağlanmasını taahhüt ettiğine dikkat çekildi.

Türkiye’nin onayladığı Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesinde de temel hak ve özgürlüklerin kadın ile erkek eşitliğine dayalı olarak kullanılmasının, ayrımcılık oluşturan mevzuatın değiştirilmesinin, evlenmede kadına erkeklerle eşit hak sağlanmasının ve bu arada aile adının eşitlik içinde seçilmesinin taahhüt edildiğine yer verildi.

Türkiye’nin onayladığı uluslararası sözleşmeler ile ulusal yasaların aynı konuda farklı hükümler içermesi halinde uluslararası sözleşme hükümlerinin esas alınacağının Anayasa’da düzenlendiğine işaret edilen kararda, Türk Medeni Kanununun 187. maddesinin, evlenen kadının, yalnızca bekarlık soyadını kullanma hakkını kullanmasına engel teşkil ettiği belirtildi.

Oysa Türkiye’nin onayladığı sözleşmelerin ve bunlara bağlı ek protokollerin, kadınların soyadını seçme hakkını temel hak olarak belirlediği kaydedilen kararda, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin de eşlerin soyadı seçiminde eşitlik sağlanmasını önerdiklerine dikkat çekildi.

AİHM’nin benzer talepli davaları kabul ettiği hatırlatılan kararda, sonuç olarak Hatice Yılmaz’ın, mesleki bakımdan tanınırlığı nedeniyle evlendikten sonra da önceki soyadını kullanmakta hukuki yararı olduğu, bununla birlikte Türkiye’nin onayladığı uluslararası sözleşmeler ile protokollerin ve tavsiye kararlarının davada uygulanması gerektiği ifade edilerek, bu sebeple davanın kabulüne karar verildiği bildirildi.

Bu durumda olan eşlerden olacak çocuklarda , çocuğun hangi soyadı taşıyacağı açık olarak belirtilmemiş olsa da, geçmişe dönük kanun hükümlerine göre çocuğun babanın soyadını alması öngörülüyor.

Siz, bir kadının kendi kızlık soyadını kullanma konusunda neler düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kutucuğundan hemen bizimle paylaşın …

Evlenen Bir Bayan Yalnız Kendi Kızlık Soyadını Kullanma Dava Sonucu Emsali

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. şebnem dedi ki:

  iyi günler ben evlenmeden önce kızlık soyismi kullanıyordum fakat evlendim hala kızlık soyadım çıkıyor şuan savaş olarak kullanıyorum eşimin soyadını kullanıyorum bilgilerinizle sunarım

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar ben nikah işlemlerinde kızlık soyismimide kullanmak istediğimi söyledim nikahıma daha var ve ben kızlık soyiismimi kullanmaktan vazgeçtim nişanlım istemiyor değişiklik yapılabilir mi mahkeme karana falan gerek varmı ?

 3. Ayle dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar ben nikah işlemlerinde kızlık soyismimide kullanmak istediğimi söyledim nikahıma daha var ve ben kızlık soyiismimi kullanmaktan vazgeçtim nişanlım istemiyor değişiklik yapılabilir mi mahkeme karana falan gerek varmı ?

 4. M.Tahir dedi ki:

  Boyle bir sey soz konusu dahi olmaz kadin erkek esitligi diyerek soy agacini zedelemekden baska bir sey degildir bu 3 gun sonrada ‘cocugu ben tasidim ben dogurdum neden senin soyadini tasisin ‘gibi cumlelerle gelinecektir karsimiza benim soyumu devam ettirecek kadin beni kabul ediyorsa benim soy adimida soyjda kabul etmek zorunda yozlaşma adi altinda baticilik adi altinda yapilan bu calismalara karisiyim sahsim olarak boyle birseyi kattiyen kabul etmiyorum

 5. serap dedi ki:

  ben de kendi soy ismimi kullanmak istiyorum.yeni soy isme ait hissetmiyorum kendimi ve bence herkes kendi soyismini kullanmalı dilekçe versek olmuyormu dava mı açmamız gerekiyor????

 6. esra dedi ki:

  Bende kendi soyad imi kullanmak istiyorum neden evlendim diye o soy isme mahkumum

 7. berna dedi ki:

  Bence bayanlara eşlerinin soyadını taşıma zorunluluğu verilmemelidir .Bu gerçekten haksızlık .Ben eğer eşimi seviyorsam soyadı ne olursa olsun gururla taşırım o soyadını ama eğer kocamı sevmiyorsam soyadı benden çok uzak dursun.

 8. destegül kayak dedi ki:

  erkek kadın özgürlüğüne inanıyorum herkes hangisini kullanmak istiyorsa onu kullamasından yanayım

 9. AYLA dedi ki:

  bayların kadınların soyadı sorununu neden desteklemediklerini anlayamıyorom kendilerini bir kadın doguruyor.neden gerçeklerden kaçıyorlar.evlenirken soyadı başka olan bir bayanla evlendiklerinin farkında deyillermi?gerçekleri kabul ederek sorunları çözmek üzere çözüm üretilmeli.çözüm örnegi:kadın evlenirken kütügü ve soyadı deyişmemeli 1önceki soyadı kısmına eşinin soyadı (erkeğin kimliğinede aynı şekilde yazılmalı)2medeni hali kısmı deyişmeli.yerine eşinin adı yazılmalı(erkeğin kimliginede aynı şekilde yazılmalı)kanun koyucuların amacı aileyi koruma ve eşitlik sağlama olmalıdır.çocuklara anne ve babanın soyadı birlikte verilmeli.veya kişilerin seçme hakkı olmalı

 10. yasmin dedi ki:

  eşim alman. türkiyeye geri dönüş yapacağım. sekiz aydır eşimle ayrı yaşıyoruz. türkiyeye döndüğümde soyadım yabancı olduğundan sorun yaşayacağımı biliyorum. boşanma gerçekleşmeden kızlık soyadımıda ilave ettirebilirmiyim veya eşimin soyadını sildirip kendi kızlık soyadımı alabilirmiyim

 11. suzan memişoğlu dedi ki:

  evet katılıyorum.

 12. LEYLA ÇAVUŞ dedi ki:

  Evet bende 16 yıllık evliyim bu nedenden dolayı nüfus cüzdanımı değiştirmedim.fakat T.C.numarsından dolayı birçok şeyde yeni soyadım çıkıyor.kızlık soyadımı kullanmak istiyorum.ben 40 yıldır soyadımı taşırken, bu eşimde olsa kimsenin soyadını almak istemiyorum.böyle bir yaptırım olmamalı.hatta eşim benim soyadımı almalı.ailem için herşeyi yapan içerde,dışarda çalışıp çocuğuyla ilgilenen bir kişi olarak benim değil eşimin benim soyadımı taşıması daha doğru olur.bu zorunluluğu haksızlık olarak nitelendiriyorum.bu konuyla ilgili ne gerekiyorsa yapacağım

  1. fatma günay dedi ki:

   Bende kızlık soyismimi tekrar kullanmak istiyorum ama onunla ilgili hiç bir fikrim yok acaba siz değiştirebildinizmi aydınlatırsanız çok sevinirim ne gibi aşamalardan geçiyorsunuz çok gariptir ama hiç ama hiç eşimin soy ismiyle anılmak istemoyorum bir an önce değiştirmek istiyorum…teşekkürler…

 13. ARIF dedi ki:

  BEN AILEMLE YASADIGIM SORUNLAR VE AILEMIN BENI REDDETMESI UZERINE SOY ADIMI DEGISTIRMEK ISTEDIM AMA OLMUYOR CEVABIYLA KARSILASTIM AMA GECENLERDE TV DE BIR AVUKATIN ACIKLAMASINDA ESIMIN SOYADINI ALABILECEGIMI SOYLEDI, ASLI VARMIDIR, VARSA BUNUN ICIN NE YAPABILIRIM ILGINIZE SIMDIDEN TSK LER,,,,,,

 14. YAVUZ ŞAHİN dedi ki:

  BU ENTEGRASYON SÜRECİ GEREKTİREN CİDDİ BİR KONU.BUNUN TÜM BATILI VE GELİŞMİŞ ÜLKELERLE BİRLİKTE HATTA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NEZDİNDE ATILMASI GEREKEN BİR ADIM.HER KES KENDİ SOYADINI KULLANSIN …BUNDA YASA ÇIKTIĞI ANDAN İTİBAREN HİÇ BİR HUKUKİ SAKINCA ÇIKMAZ.SONUÇTA EVLİLİK AKTİ RESMİYETTE VARSA SORUN LARIN TÜMÜ ORTADAN KALKAR…BU KADINA VE KİŞİLİĞİNE SAYGININ DA PEKİŞMESİ ANLAMINA GELİR.ANCAK ONLARDAN DOĞACAK ÇOCUĞA HANGİ SOY ADI VERİLECEK NOKTASINDA ÇOK SORUN YAŞANIR.BURADA YASA KOYUCULARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR.ÇÜNKÜ SOY GENETİKTE BABADAN YÜRÜDÜĞÜ İÇİN ÇOCUĞUN BABANIN SOYADINI ALMASI OLAĞAN HALE GELMELİ….BÖYLECE ULUSLARARASI BOYUTTA KONU ÇÖZÜME ULAŞMIŞ OLUR….

 15. ceren dedi ki:

  bence herkes kendi soyadını kullanmalı. Düşünsenize evlenene kadar okul hayatınızda, meslek hayatınızda ve çevrenizde herkes sizin soyadınızı farklı biliyor sırf evlendi diye soyadınız değişiyor.Bu kadının hala ülkemizde 2. planda olduğunu göstermektedir. Evlilik bir beraberlik, bir yürütme işidir sonuçta insanın kimliğinin değişmesi demek değildir. Soyad demek sizin soyunuz, ırkınız ve kanınızdır. Eşinizin ailesi sizin öz aileniz gibi olamıyacağına göre onun soyundan biriymiş gibi onun soyadını almak bana çok saçma geliyor.

 16. serpil gül dedi ki:

  Kullanmasın da bence bir sakınca yoktur. Aynı durum da 15 temmuz 2010 tarihinde Portekiz de evlenen kızım oranın tanıdığı bu hakkı kullanmış.Fakat şimdi sorunlar yaşayacak gibi gözüküyor. T.C. vatandaşı olduğu için konsolosluğa yeni nüfus cüzdanı için baş vurmuş.Konsolosluk yetkilileri bizdeki medeni kanuna göre eşinin soyadlarını kullanması gerektiğini söylemişler. Bu durumda kızımın oturma izni ve çalışma izni tehlikeye girmiş durumda.
  henüz yeni kimliği çıkmadan neler yapabiliriz.

Yorum Yaz