Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Etkili Ders Çalışma Yolları - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Etkili Ders Çalışma Yolları

Öğrencilerimize ve sınavlara hazırlananlara verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir, etkili ders çalışma yolları hakkında bilgi verelim.

Etkin çalışmak başarıyı artırır, peki etkin çalışma yolları nelerdir? İşte etkin çalışmanın altı yolu:

1. Çalışmak istemek:

Etkin çalışmanın ilk yolu çalışmaya başlamaya karar vermektir. Bir işi yapmadan önce o işi yapmak istemek başarıya ulaşmanın en önemli kurallarındandır. İnsan istekli olduğunda yapamayacağı iş yoktur. Ancak çalışmak istemediğinizde ne kadar uğraşırsanız uğraşın yaptığınız işten verim alamazsınız. Bu karar alındığında hemen çalışmaya başlamak gerekir. Ertelenen kararlardan bir süre sonra vaz geçilebilir. Bu sebeple etkin çalışma için en uygun zaman içinde bulunulan zamandır.

2- Çalışma Ortamını Hazırlamak:

Etkin çalışmak, uygun ortamın hazırlanması ise daha çok verim sağlar. Her insanın rahat olduğu, huzur bulduğu mekanlar farklıdır. Siz de etkili çalışmak için size en uygun mekanı bulun ve çalışmalarınızı sürekli bu ortamda yürütmeye çalışın.

Bu mekanların düzenli ve ışık alan, sessiz mekanlar olması gerekir. Ayrıca havalandırma imkanı bulunan ortamlarda masa başında çalışmak verimi arttırır. Çok rahat ve sıcak ortamlarda yapılan çalışmalar sizi gevşeterek uykunuzu getirir.

3- Açık, Kolay, Ulaşılabilir ve Gerçekçi Hedefler Belirlemek

Başarıya ulaşmanın en olmazsa olmaz kuralı, hedef belirlemektir. Gideceği limanı bilemeyen bir gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez sözü bu kuralın en somut örneğidir. Hedef belirlemediğiniz taktirde yüksek performans göstermeniz de mümkün değildir.  Sınavlara hazırlanırken performans düşüklüğü öğrenciler için en tehlikeli durumdur.

4- Çalışma Süresini Belirlemek

Etkin bir çalışma için ders çalışılacak zamanın iyi belirlenmesi gerekir. Günlük, haftalık ya da aylık olarak yapılacak olan ders programları size ders çalışma saatleriniz hakkında yol gösterir. Eğer yapmış olduğunuz plana uyarsanız hem gereken konularınızı çalışmış hem de serbest zamanlarınızda dilediğinizi yaparak verimliliğinizi arttırmış olacaksınız. Çalışmalarınız arasında kendinize mutlaka dinlenme zamanları koyunuz.

5- Çalışmayı Programlamak

Hangi gün hangi derse ne kadar çalışacağınızı önceden mutlaka belirlemelisiniz. Programlanmış bir çalışma çalışmaların en iyisidir. Programınız dahilinde uygun olan çalışmaları yaptıktan sonra çalıştığınız dersleri tekrar etmek için mutlaka zaman ayırın Çünkü ne kadar çalışılırsa çalışılsın tekrar edilmeyen bir ders unutulmaya mahkumdur.

6- İç disiplin (Otokontrol) Geliştirmek

Ne kadar plan yapılırsa yapılsın çalışmanın verim sağlaması öğrencinin yaptığı plana uymasına bağlıdır. Öğrenci belirli bir düzen kurduktan sonra çalışmaları her zaman aynı şekilde devam ettirir. Bu da öğrencinin otokontrollü olmasını sağlar. Öğrenci karşılaştığı problemlere kendince çözümler üretmeyi bilmelidir.

Verimli ve Etkili Ders Çalışma Yöntemleri Hakkında Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781